Tαχύτερος όλων ο Σταύρος Χατούπης στην Ανάβαση Ψάθας

Η Ανάβαση Ψάθας αποτέλεσε τον δεύτερο γύρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Αναβάσεων και του αντίστοιχου θεσμού Ιστορικών Αυτοκινήτων. Στην Ανάβαση συμμετείχαν τρεις αθλητές της ΑΛΜΑ Αιγίου, οι οποίοι διακρίθηκαν και σημείωσαν εξαιρετικές επιδόσεις.

Ο περσινός πρωταθλητής Σταύρος Χατούπης (Opel Corsa B) κέρδισε στην Ομάδα Ε, στην Ε έως 2 λίτρα και στην Ε10, όντας ο ταχύτερος και στα δύο σκέλη του αγώνα. Ο πρόεδρος Χαράλαμπος Μπουροθανασόπουλος στην επιστροφή του πίσω από το τιμόνι του Honda Civic EK4 τερμάτισε στη δεύτερη θέση στην Ε και στην Ε έως 2 λίτρα, επικρατώντας στην Ε11.

Ο Κίμωνας Θέος με Peugeot 106 τερμάτισε δεύτερος στη Ν2, μόλις 19 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τον νικητή. Ο κόσμος «πλημμύρισε» τη διαδρομή της Ανάβασης χειροκροτώντας όλους τους αγωνιζόμενους. Τον αγώνα διοργάνωσε η Ελληνική Λέσχη Αυτοκινήτου (ΕΛ.Λ.Α.Δ.Α.) έχοντας την υποστήριξη του δήμου Μάνδρας – Ειδυλλίας.