«Έλαμψαν» Γιάννης Βαρβίας και Μιχαήλ Καϊπης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

Ο ΒΑΡΒΙΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ Κ23

Ο Γιάννης Βαρβίας του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ύψος στους Άνδρες και ο Μιχαήλ Καϊπης το χάλκινο στην κατηγορία Κ23 στους Πανελλήνιους Αγώνες Στίβου Ανδρών – Γυναικών και Κ23 που ολοκληρώθηκαν αργά την Κυριακή (9/7) στον Βόλο. Ο Βαρβίας πανηγύρισε μάλιστα εις… διπλούν καθώς ήταν 2ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23! Ο νεαρός Αιγιώτης πρωταθλητής υπερέβη τα 2.00μ. ενώ δεν μπόρεσε για λίγο στα 2.05μ. (έχει ατομικό ρεκόρ 2.06). Την 3η θέση στους νέους (και 4ος στους άνδρες) πήρε ο Μιχαήλ Καΐπης του Κούρου Πατρών με 1.95μ.

Και οι δύο Αιγιώτες αθλητές ανήκουν πλέον σε άλλους συλλόγους, αλλά στον Αθηνόδωρο Αιγίου ξεκίνησαν και πήραν τις βάσεις για την εξέλιξή τους. Όσο αφορά στους αθλητές του Αθηνόδωρου, είχαν πολύ καλή παρουσία τόσο στη μεγάλη κατηγορία όσο και στην κατηγορία Κ23. Είχαμε μάλιστα δύο νέα ρεκόρ συλλόγου και 2 νέα ατομικά ρεκόρ. Συγκεκριμένα:

Κατηγορία Ανδρών κάτω των 23 ετών (Κ23)

Πολυχρόνης Ιατρόπουλος (2003): 6ος στα 400μ. με 49.23. (ν.ρ.σ.) και 9ος στα 800μ. με 1.57.53 (ν.α.ρ)
Νίκος Γεωργίου (2003): 8ος στα 3.000μ. στιπλ με 10.10.43. (ν.α.ρ.)
Ανδρέας Γεωργίου (2005): 18ος στα 5.000μ. με επίδοση 16.14.24