Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – Play out: Ανετη νίκη η Αιγείρα / Ακράτα

ΉΤΤΕΣ ΓΙΑ ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ

Ο Αστέρας Τσουκαλεΐκων και ο Αχαϊκός παρά τη νίκη του, ήρθαν να συμπληρώσουν την οκτάδα του υποβιβασμού, στο φινάλε των play out. Αντίθετα κατάφεραν την παραμονή τους τα Ροΐτικα που κέρδισαν 4-1 την Θύελλα και ο Ατρόμητος Λάππα που πήρε εκτός έδρας νίκη 2-1 από τον Πήγασο.

Αιγείρα / Ακράτα – Δόξα Παραλίας 4-1

Με νίκη έκλεισε την επιτυχημένη φετινή περίοδο η Αιγείρα / Ακράτα. Είχε δυο γρήγορα γκολ με τον Μαγγίνα στο 10΄ και στο 28΄ με πέναλτι που κέρδισε ο Ροδόπουλος. Στο β΄ ημίχρονο ο Οικονόμου στο 57΄ και ο Ν. Σταυρόπουλος στο 83΄ διαμόρφωσαν το 4-0, πριν διαμορφωθεί το τελικό 4-1 στο 88΄ από τον Δριβήλα. Μετά το 50΄ ο Νίκος Αλέφαντος που έκανε χρέη προπονητή, έριξε στο παιχνίδι πέντε νεαρούς ποδοσφαιριστές με το σκορ 3-0 να αφήνει αυτά τα περιθώρια.
Αιγείρα / Ακράτα: Ντόι (55΄ Τριανταφυλλόπουλος), Ταρνάρης, Νικολόπουλος (55΄ Αλέφαντος), Καραχάλιος, Μαγγίνας (75΄ Παππά), Κουτρόπουλος, Μαχαίρας, Οικονόμου, Δ. Μητρόπουλος (55΄ Αγγ. Μητρόπουλος), Τσεκούρας (70΄ Ν. Σταυρόπουλος), Ροδόπουλος

ΑΕ Καλαβρύτων – Αναγέννηση Π. 0-1

Σε ένα αδιάφορο παιχνίδι δεν εγκατέλειψε τις συνήθειές της η ΑΕ Καλαβρύτων να χάνει ευκαιρίες για γκολ. Η έλλειψη βαθμολογικού ενδιαφέροντος είχε αποτέλεσμα να εξελιχθεί ένα ωραίο παιχνίδι ανοιχτό με πολλές φάσεις και την Αναγέννηση να παίρνει τη νίκη με το γκολ του Χρηστίδη στο 52΄.
ΑΕ Καλαβρύτων: Ναβροζίδης (80΄ Πανουτσακόπουλος), Σαλάι, Μπαχάς (50΄ Ταφάνι), Ιωάννου, Παπαδόπουλος, Μητρόπουλος, Αλεξόπουλος, Αντριάνο (80΄ Παπασωτηρίου, Ρετζίνο, Κουτρουμάνης, Γ. Τσαβαλάς (70΄ Κ. Δαφαλιάς)

Θύελλα Αιγίου – Ροΐτικα 1-4

Αδιάφορη η Θύελλα με αρκετούς νεαρούς στη σύνθεσή της, καιγόταν για τη νίκη η ομάδα των Ροΐτικων και τα χρειάστηκαν με το 1-0 του Γκοτσόπουλου στο 14΄. Η ισοφάριση 1-1 ήρθε με αυτογκόλ του Σωτηρόπουλου στο 33΄ και ο Σκιαδαρέσης στο 62΄ έδωσε το προβάδισμα 2-1 στους φιλοξενούμενους και αμέσως το 3-1 από τον Στάμο. Το χαμένο πέναλτι του Καραχάλιου στο 49΄ είχε ανησυχήσει τα Ροΐτικα και μετά το 3-1 ξέσπασε ο Μυλωνόπουλος στον πάγκο των γηπεδούχων και αποβλήθηκε. Πριν διαμορφώσει το τελικό 1-4 στις καθυστερήσεις ο Ρηγόπουλος, είχε αποβληθεί από την Θύελλα ο Ράμμος στο 83΄.
Θύελλα: Γκανατσούλας, Ράμμος, Σωτηρόπουλος (75΄ Ζουμής), Αθανασίου, Ιατρόπουλος, Φλώρος (60΄ Αγγελόπουλος), Κουρτάκης, Τσέλα, Θεοφανόπουλος (46’ Νικολάου), Γκοτσόπουλος, Κουνάβης

Τα αποτελέσματα

Αιγ./Ακράτα-Δόξα Παρ. 4-1: 10’, 28’ πέναλτι Μαγγίνας, 57’ Οικονόμου, 83’ Ν. Σταυρόπουλος – 88΄ Δριβήλας
Καλάβρυτα-Αναγέννηση Π 0-1: 52΄ Χρηστίδης
Θύελλα Αιγίου-Ροΐτικα 1-4: 14’ Γκοτσόπουλος – 33’ αυτ. Σωτηρόπουλος, 62’ Σκιαδαρέσης, 65’ Στάμος, 93’ Ρηγόπουλος
Εθνικός-Αστέρας Τσουκ. 3-0: 16’ 79’ Μακρής, 77’ Ψαθογιαννάκης
Αετός Ρίου-Αχαιός 0-5: 12’ Νάτσης, 23’ Ρίλντι, 57’ Καπερώνης, 72’ πέναλτι, 85’ Ν. Γραμματικόπουλος
Πήγασος-Ατρόμητος Λ. 1-2: 39’ Αποσκίτης – 22’ 49’ πέναλτι Κατσιγιάννης
Αχαϊκός-Δόξα Νιφ. 3-0: 25’ Τσάμης, 47’ Διον. Καλόφωνος, 54’ Δημ. Καλόφωνος
Δαβουρλής-Αχαϊκή 1-3: 82’ Γουργουρίνης – 55’ 66’ πέναλτι Μπαλασόπουλος, 80’ Καρμοκόλιας