A1 EΣΚΑ-Η: ΑΕ Αγυιάς – Αστέρας Τέμενης 64-75

Μεγάλη “μάχη” από την αρχή μέχρι το τέλος έγινε στο κλειστό του Αίολου Αγυιάς μεταξύ της ΑΕ Αγυιάς και του Αστέρα Τέμενης, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στο β΄ ημίχρονο από το -15 (31-16) και να φτάνουν σε μεγάλη νίκη στην παράταση με 75-64. Το παιχνίδι οδήγησε στο έξτρα πεντάλεπτο ο Άρης Γκούτης ισοφαρίζοντας 62-62 σχεδόν στην εκπνοή.

Στην παράταση η ομάδα της Αιγιάλειας κυριάρχησε πλήρως και έφτασε εύκολα στη νίκη «πατώντας» στην κορυφή μαζί με τον Κεραυνό που υπέστη ήττα «σοκ» στο Αίγιο από την Απολλωνιάδα. Μεγάλο παιχνίδι από τον Αστέρα έκαναν οι Καρακάσης και Σταθακόπουλος ενώ από τη νεανική Αγυιά ξεχώρισε ο Ευστρατιάδης.

Η Τέμενη, αν εκμεταλλευθεί το πιο βατό (θεωρητικά) πρόγραμμα που έχει σε σχέση με τον Κεραυνό, είναι πολύ πιθανό να τερματίσει πρώτη στην κανονική περίοδο. Τα ματς που απομένουν για τις δύο ομάδες είναι:

Κεραυνός Αιγίου: ΕΑ Παραλίας (ΕΚΤΟΣ), Δύμη (ΕΝΤΟΣ), ΕΑΠ (ΕΚΤΟΣ), Αραχωβίτικα (ΕΚΤΟΣ), ΣΕΦΑ (ΕΝΤΟΣ).
Αστέρας Τέμενης: Ήφαιστο/Αχιλλέα, Φαέθοντα (ΕΚΤΟΣ), Ολυμπιάδα (ΕΝΤΟΣ),Πυρσό (ΕΚΤΟΣ), Αραχωβίτικα (ΕΝΤΟΣ).

Τα 10λεπτα: 12-19, 19-06, 09-26, 22-20, 02-13 (παρ.)

ΑΓΥΙΑ (Χατζαράς): Στόλλας 9 (1), Βαλαής 10 (1), Γεωργίου 10 (2), Κέκερης 5, Ευστρατιάδης 19 (2), Κωνσταντούλας 9 (2), Πουλάκης 2, Καούρης, Λαγογιάννης

ΤΕΜΕΝΗ (Ξενούλης): Σταθακόπουλος 18, Θεοδωρόπουλος 12 (1), Καρακάσης 26 (4), Οικονομίδης 1, Ράπτης 7, Γκούτης 6, Δούβος 2, Ρέλλας 3 (1)