ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ: Υπέστη… μπλακ άουτ στο τελευταίο δίλεπτο και έχασε 75-65

Η Ε.Α. ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΣΕ 2-2 ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ ΤΗΣ Α1 ΕΣΚΑ-Η

Ο Αστέρας Τέμενης παρά το άσχημο ξεκίνημα γύρισε στο β΄ ημίχρονο τον δεύτερο τελικό με την ΕΑ Παραλίας στο κατάμεστο κλειστό των Ροϊτίκων, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Βρέθηκε πίσω με 31-15 στο 13΄ και 44-33 στο ημίχρονο, όμως με αντεπίθεση διαρκείας και με όπλο την άμυνα, ισοφάρισε 65-65 2,5 λεπτά πριν τη λήξη δείχνοντας ότι μπορεί να πάρει μια μεγάλη νίκη, να κάνει το 3-1 και να αγκαλιάσει τον τίτλο και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Τα τελευταία όμως 150΄΄ αποδείχθηκαν καταστροφικά για την Αιγιώτικη ομάδα που δεν πέτυχε ούτε πόντο σε αυτό το διάστημα και οι γηπεδούχοι με 10-0 σερί έφτασαν σε μία θριαμβευτική νίκη με 75-65 ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των τελικών.

Όλα πλέον ξεκινούν από την αρχή στην προσπάθειά των δύο ομάδων για τον τίτλο και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική και ο αγώνας της ερχόμενης Κυριακής (8.30, κλειστό Αιγίου) είναι ο πλέον καθοριστικός της σειράς. Ο νικητής θα κάνει το 3-2 αποκτώντας μεγάλο προβάδισμα ενώ ο ηττημένος θα παίξει με την “πλάτη στον τοίχο” στο ματς που θα ακολουθήσει την ερχόμενη Τετάρτη.
Πολλά παράπονα, δικαιολογημένα σε κάποιες περιπτώσεις, από τη διαιτησία των Καρπάνου, Καμήτσου, Κωστή εξέφρασαν οι φιλοξενούμενοι, ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο ενώ ο Άρης Ξενούλης χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές σε αυτό το διάστημα.

Μεγάλο ματς από τους νικητές πραγματοποίησε και πάλι ο Τζερμπατζίδης έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Αδαμόπουλο, Καρυστινό και Παπακωνσταντίνου, ενώ από τον Αστέρα ξεχώρισαν οι Βλάχος, Θεοδωρόπουλος και Σταθακόπουλος.

Τα 10λεπτα: 21-15, 44-33 (ημ.), 58-53, 75-65.

ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (Μπαζίνας): Τζερμπατζίδης 24 (3), Μπέλλος 4, Καρυστινός 14 (3), Αδαμόπουλος 16 (4), Καρπούζης, Παπακωνσταντίνου 14 (4), Κασπίρης, Ρέβελας 3

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ (Ξενούλης): Ρέλλας 3 (1), Γκούτης 2, Ράπτης 6 (1), Σταθακόπουλος 13, Καρακάσης 4, Βλάχος 16 (4), Θεοδωρόπουλος 14 (2), Βαγενάς, Δούβος 7 (1)