Α1 ΕΣΚΑ-Η: Επέστρεψε στις νίκες ο Κεραυνός Αιγίου (63-56)

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΣ ΑΕ ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟΥ ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟ

Ο Κεραυνός Αιγίου μετά την παρένθεση της προηγούμενης αγωνιστικής και την ήττα στα Ροϊτικα, επέστρεψε στις νίκες το βράδυ της προηγούμενης Δευτέρας επικρατώντας 63-56 επί της ΑΕ Ροϊτίκων και βρίσκεται ένα βαθμό μακριά από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 ΕΣΚΑ-Η

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 36-22 αλλά στην επανάληψη, η αστοχία και τα πολλά λάθη έβαλαν στο ματς τους φιλοξενούμενους που πίστεψαν στην ανατροπή. “Ροκανίζοντας” τη διαφορά έφτασαν να μειώσουν μέχρι και τους πόντους. Όμως, δύο καθοριστικά καλάθια από Σπηλιόπουλο, Χρήστου, τέσσερα συνεχόμενα ριμπάουντ του πρώτου και η ευστοχία στις βολές του εξαιρετικού Ντούλε «έγειραν την πλάστιγγα» υπέρ του Κεραυνού που τελικά έφτασε στη νίκη.

Ο Παναγιώτης Σπηλιόπουλος ήταν ο κορυφαίος σε ένα ακόμη ματς με με 22 πόντους (3/5 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιάννης Ντούλες.

Από τους αξιόμαχους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κιουρτζίδης, Μπεκρής, Ρούνης και Θεοδωρόπουλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσακιράκη – Λιόνας – Παναγιωτόπουλος

Τα 10λεπτα: 17-14, 19-8, 15-23, 12-11

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Σπηλιόπουλος 22 (3), Χρήστου 6, Καλογιάννης 4, Ντούλες 13 (1), Νάτσκος 6, Χριστοδουλόπουλος 7 (1), Δημόπουλος 3, Τριπολίδης 2, Σταμούλης, Ανδρικόπουλος

ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟ (Καρύδας): Μπεκρής 11, Κιουρτζίδης 12, Θεοδωρόπουλος 11 (3), Χαλικιάς 2, Αγραπιδάκης 2, Ρούνης 12, Περδίκης 2, Νικολάκης, Κατοχιάνος, Μηλέσης, Δασκαλόπουλος