ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ: Ήττα με 4-0 των “Λύκαινων” Αιγιάλειας από τις ισχυρές Αμαζόνες

Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ ΓΙΑ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ

Στο γήπεδο του Άσσου Κορινθίας, από το οποίο ξεκίνησαν πριν από επτά χρόνια το “ταξίδι” τους στο Ποδόσφαιρο Γυναικών, αγωνίστηκαν για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ ΄Εθνικής οι “Λύκαινες” Αιγιάλειας. Αντίπαλος η πιο δυνατή ομάδα του 5ου ομίλου, οι Αμαζόνες Κορινθίας που επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί επικρατώντας άνετα με σκορ 4-0.

Τα αρκετά καλά πρώτα 15-20 λεπτά των φιλοξενούμενων δεν προμήνυαν την εξέλιξη της αναμέτρησης καθώς είχαν μια ελαφριά πρωτοβουλία των κινήσεων και…υποψίες ευκαιριών. Όμως οι γηπεδούχες προηγήθηκαν μάλλον κόντρα στη ροή του ματς και μέσα σε ένα καταστροφικό διάστημα περίπου 12 λεπτών πέτυχαν άλλα δύο γκολ τελειώνοντας ουσιαστική την υπόθεση νίκη μετά το 3-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Οι “Λύκαινες” προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν και δοκάρι με τη Τζουμάκα σε ατομική της ενέργεια αλλά τελικά δέχθηκαν άλλο ένα γκολ για το τελικό 4-0.

Δύο τέρματα για τις Αμαζόνες πέτυχε η Κοίκα και από ένα οι Χαϊδά και Καμπούρη.