Α1 ΕΣΚΑ-Η: “Περίπατος” του Κεραυνού στον Πύργο επί του νεανικού Ηρακλή (38-53)

Η ΑΙΓΙΩΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ “ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΕΙ” ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕ ΤΑ ΡΟΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΓΛΑΥΚΟΥ

Μία εύκολη και αναμενόμενη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Κεραυνός Αιγίου για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Σε ένα ματς που δεν αντέχει σε καμία κριτική  νίκησε 53-38 στον Πύργο τον νεανικό Ηρακλή που έμεινε από νωρίς πολύ πίσω στο σκορ και στο β΄ ημίχρονο ο Γιάννης Γιούπης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του. Προηγήθηκε 13-35 στο πρώτο 20λεπτο τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι απέναντι σε μία εφηβική (στην ουσία) ομάδα που παραμένει χωρίς νίκη και δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Πλέον, ο Κεραυνός έχοντας πέντε νίκες και μία ήττα (από τα Ροϊτικα εκτός έδρας στην παράταση) “συγκατοικεί” στη δεύτερη θέση με την ΑΕ Ροϊτίκων και τους Νέους Γλαύκου (που υποδέχεται την Κυριακή στο Αίγιο) στη δεύτερη θέση. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τριπολίδης, Ανδρικόπουλος και Σταμούλης ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυλωνόπουλος και Ζαγκλής.

Τα 10λεπτα: 4-19, 9-16, 13-14, 12-4

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΥΡΓΟΥ (Α. Σκίπης): Γεωργόπουλος 2, Π. Κουρέας 10, Μυλωνόπουλος 13 (1), Σπ. Κουρέας 1, Δημόπουλος 2, Ζαγκλής 7 (1), Σακελλαρίου 2, Τροχανάς 1, Ασημακόπουλος

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Σταμούλης 9 (1), Χρήστου 2, Καλογιάννης 3 (1), Ανδρικόπουλος 11 (1), Ντούλες 6 (2), Τριπολίδης 15 (3), Σπηλιόπουλος 2,  Σπηλιωτόπουλος 5 (1), Διονυσόπουλος