Θετική παρουσία του Αθηνόδωρου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος

ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ OKTΩ ΑΘΛΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Νοεμβρίου το εξ αναβολής πανελλήνιο πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος, στο αθλητικό κέντρο «Σκαμνιές» στην Πηγή των Τρικάλων. Ο Αθηνόδωρος Αιγίου συμμετείχε με οκτώ αθλητές και αθλήτριες και τα αποτελέσματα τόσο από πλευράς κατάταξης όσο κι από πλευράς επίδοσης ήταν ιδιαίτερα ικανοποιητικά, αφού όλοι έτρεξαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Και αν σκεφτούμε ότι ακόμα βρίσκονται στο αρχικό στάδιο της προετοιμασίας τους για τη νέα αγωνιστική χρονιά, είμαστε σίγουροι ότι θα έρθουν πολύ μεγαλύτερες επιτυχίες στη συνέχεια.

Ο Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) όπως και πέρυσι έτσι και φέτος πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί. Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα διένυσε την απόσταση των 8χλμ. σε 29.50 και άφησε στη δεύτερη θέση τον “χάλκινο” στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Γιώργο Μίνο (ΟΣΦΠ) με 30.23. Η τριάδα στους άνδρες έκλεισε με τον πρωταθλητή των στιπλ Γιώργο Σταμούλη (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) με 30.34. Στις γυναίκες η Μελίσσα Αναστασάκη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) διένυσε την απόσταση σε 27.45 και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Η κούρσα είχε ενδιαφέρον με την Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) να ακολουθεί αρκετά κοντά και να τερματίζει δεύτερη με 27.53. Η Κατερίνα Κουτλή (ΓΣ Ηλιούπολης) κατέκτησε ένα ακόμη μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, καθώς ήταν τρίτη στις γυναίκες με 28.02.

Στην πρώτη 10αδα Ανδρέας Γεωργίου και Παπακωνσταντίνου

Τις καλύτερες θέσεις από πλευράς Αθηνόδωρου κατέκτησαν οι Ανδρέας Γεωργίου (9ος) και Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου (10ος) στα 6 και 10 χλμ. αντίστοιχα.
Η Ευγενία Βαρβία τερμάτισε 14η στα 3χλμ γυναικών Κ18.
Στα 4χλμ ανδρών Κ18 ο Φώτης Θεοδωρακόπουλος ήταν 22ος και ο Νίκος Νικολακόπουλος 24ος.
Στα 8χλμ ανδρών ο Νίκος Γεωργίου ήταν 22ος
Στα 2χλμ κοριτσιών Κ16 η Άννα Μποδιώτη τερμάτισε στην 27η θέση και η Ελένη Διονυσία Νικολακοπούλου στη 67η.
Η πατρινή Μαρία Βυθούλκα (ΑΟ Πέλωψ) ήταν νικήτρια στα 4χλμ. Γυναικών Κ20, στην κούρσα με τον μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Η νεαρή τερμάτισε σε 13.21 και άφησε οριακά πίσω της την χάλκινη πρωταθλήτρια Ευρώπης στα στιπλ, Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής) με 13.22. Τρίτη ήταν η Δήμητρα Ντάσκα (ΓΣ Τρικάλων) με 14.00. Συνολικά τα μετάλλια της Αχαΐας ήταν τρία, η Βαλαχά και ο Χριστόπουλος τα άλλα δύο.