Α1 ΕΣΚΑ-Η: Νικητής στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής ο Κεραυνός Αιγίου (62-56)

ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΓΛΑΥΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ

Ο Κεραυνός Αιγίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου απέναντι στη νεανική ομάδα των Νέων Γλαύκου με 62-56 στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΣΚΑ-Η. και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από την αήττητη Γαλήνη.

Με όπλο την άμυνά του σε ένα ακόμη παιχνίδι και κορυφαίο τον Παναγιώτη Σπηλιόπουλου έφτασε δίκαια στην 6η φετινή του νίκη διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στην έδρα του. Ο Κεραυνός φέτος δέχεται κατά μέσο όρο μόλις 58,3 πόντους και διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με αυτό τον τρόπο καλύπτει την – μέχρι στιγμής –  επιθετική του αστοχία στα περισσότερα παιχνίδια. Γεγονός που αποτυπώνεται και στο σχετικό πίνακα αφού διαθέτει την 8η χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος. Ωστόσο και με δεδομένο ότι πρόκειται για νέα ομάδα με πολλά καινούργια πρόσωπα, είναι βέβαιο ότι σταδιακά θα βελτιωθούν τα ποσοστά του και στον επιθετικό τομέα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, όπως και αναμενόταν, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται 38-34 υπέρ του Κεραυνού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο στο 30΄(49-48) αλλά στην τελευταία περίοδο “μίλησε” η εμπειρία των γηπεδούχων που έστω και δύσκολα πήραν τη νίκη απέναντι σε έναν επικίνδυνο αντίπαλο με νεαρούς και ιδιαίτερα ταλαντούχους παίκτες.

Θετική εμφάνιση, εκτός από τον Σπηλιόπουλο, πραγματοποίησαν και οι Τριπολίδης, Ντούλες, Δημόπουλος και Χριστοδουλόπουλος ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αργυρόπουλος, Καραλής και Ρουμελιώτης.

Τα 10λεπτα: 15-17, 23-17, 11-14, 13-08.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Σπηλιόπουλος 18 (2), Τριπολίδης 11 (1), Σταμούλης 2, Καλογιάννης 2, Ντούλες 10 (2), Χρήστου 2, Διονυσόπουλος 2, Δημόπουλος 5 (1), Νάτσκος 5, Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Σπηλιωτόπουλος.

ΝΕΟΙ ΓΛΑΥΚΟΥ (Πέτροβιτς): Αργυρόπουλος 12, Μπόγρης 5 (1), Καραλής 11 (1), Ρουμελιώτης 11, Στάθης 6, Γεωργίου 6 (1), Καρατζάς 5.