ΜΠΑΣΚΕΤ: Πρώτη ήττα με 81-75 για τον Κεραυνό Αιγίου που “έπεσε” από την κορυφή

ΕΧΑΣΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕ ΡΟΪΤΙΚΩΝ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο Κεραυνός Αιγίου “ξύπνησε” αργά στο εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕ Ροιτίκων και μοιραία γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η με 81-75 παρά την αντεπίθεση που έκανε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Βρέθηκε πίσω στο 30΄ με 52-43, στο τέλος είχε τις ευκαιρίες για να φύγει με το «διπλό», αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να στείλει το ματς στην παράταση (66-66). Οι γηπεδούχοι που – αν και “νεοφώτιστοι – συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν, ήταν πιο ψύχραιμοι στο έξτρα πεντάλεπτο και έφτασαν στη νίκη διατηρώντας το αήττητο. Η Α.Ε. Ροϊτίκων έχει ενισχυθεί σημαντικά μετά τη άνοδό της από την Α2 και δεν θα είναι έκπληξη αν διεκδικήσει μέχρι το τέλος τον τίτλο και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Μεταξύ άλλων πήρε Χρυσανθόπουλο, Ζαβέρδα που πέρυσι έπαιξαν στον Κεραυνό, τον Άρη Γκούτη από τον Αστέρα Τέμενης και τους Καρυστινό, Ρέβελα από την ΕΑ Παραλίας.

Ο Κεραυνός προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-17 και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το ματς πήγαινε πόντο – πόντο. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 30-31 για την αιγιώτικη ομάδα αλλά η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική για την έκβαση του αγώνα. Ο Κεραυνός ήταν πολύ άστοχος πετυχαίνοντας μόλις 12 πόντους και οι γηπεδούχοι με επι μέρους σκορ 22-12 σε αυτό το διάστημα έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9 πόντους. Η τελευταία περίοδος ανήκε στον Κεραυνό που με 14-23 ισοφάρισε 66-66 πηγαίνοντας το παιχνίδι στην παράταση, αλλά “κόλλησε” πάλι επιθετικά, έβαλε μόλις 6 πόντους και οι γηπεδούχοι πήραν τη μεγάλη νίκη.

Ο Σπηλιόπουλος ήταν εξαιρετικός σε ένα ακόμη παιχνίδι για την Αιγιώτικη ομάδα όπως και οι Νάτσκος, Χριστοδουλόπουλος. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και πάλι ο Καρυστινός για τους νικητές που με τους 28 πόντους που πέτυχε έφτασε τους 85 στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σεζόν και συνεχίζει να προηγείται στον πίνακα των σκόρερ.

Τα 10λεπτα: 16-17, 14-14, 22-12, 14-23, 12-6 (παρ.).

ΑΕ ΡΟΪΤΙΚΩΝ (Αναστασόπουλος): Ρέβελας 5, Γκούτης 3 (1), Χατζής 15 (1), Ζαβέρδας 13 (3), Κορακιανίτης 7 (1), Καρυστινός 28 (4), Γιατράκος 8, Κουτρουμάνης 2, Χρυσανθόπουλος.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Σπηλιόπουλος 19 (4), Καλογιάννης 7 (1), Σταμούλης 3 (1), Χρήστου 2, Τριπολίδης 4 (1), Χριστοδουλόπουλος 13 (3), Ντούλες 9 (1), Νάτσκος 18, Σπηλιωτόπουλος, Δημόπουλος.

Γαλήνη και Ροϊτικα μόνες στην κορυφή

Μετά από 4 αγωνιστικές δύο είναι πλέον οι ομάδες που διατηρούν το απόλυτο και παραμένουν στη κορυφή. Η δεύτερη είναι η Γαλήνη που δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα ξεπέρασε το εκτός έδρας εμπόδιο της Ολυμπιάδας όπως δείχνει το τελικό 77-55. Η ομάδα του Κώστα Γιαννόπουλου ήλεγξε από το ξεκίνημα τα ηνία στο σκορ και άνοιξε τη διαφορά στην τελευταία περίοδο για να φθάσει στο +22 (77-55), με κορυφαίο δίδυμο τους Καραγιάννη και Παναγόπουλο.

Τα 10λεπτα: 14-22, 18-17, 10-13, 13-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Βουρνάς): Κ. Αθανασόπουλος 25 (3), Γιωτόπουλος 9, Θ. Αθανασόπουλος 3, Κουμανιώτης 5 (1), Στεργίου 1, Γιαλελής 4, Σωτηρόπουλος 3, Ρέλλας 5 (1), Τσαούσης, Λεβεντόπουλος.

ΓΑΛΗΝΗ (Γιαννόπουλος): Σπύρου 6, Καραγιάννης 16, Τριανταφύλλου 2, Πίκιος 7, Σούντρης 11, Παπαβασιλόπουλος 10 (2), Παναγόπουλος 16 (5), Κάλλης 5 (1), Βαλαής 4, Γιωτόπουλος.

Ένα ακόμη παιχνίδι πήγε στην παράταση

Στην παράταση κρίθηκε ένα ακόμη παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με την Ανδραβίδα να επικρατεί της νεανικής Απολλωνιάδας με 83-75 (το 40λεπτο να ολοκληρώθηκε 69-69). Κορυφαίοι των νικητών Μπίρμπας, Νικολόπουλος και Σταθόπουλος, ενώ από τους «μελανόλευκους» πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μηλιτσόπουλος και Αμπατζής.

Τα 10λεπτα: 20-17, 15-16, 12-21, 22-15, (παρ.).

ΑΝΔΡΑΒΙΔΑ (Φωτόπουλος): Μπίρμπας 26 (1), Σέρμπος 12 (2), Σταθόπουλος 14 (3), Νικολόπουλος 27 (1), Τσώλος 4, Φωτόπουλος, Στρίγγας, Παπαγιάννης.

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Βουρλούμης): Αμπατζής 14, Σταθόπουλος 11 (1), Ντεμίρης 5, Κιτσαράς 9 (1), Φιλίππου 14 (2), Ρούπας 2, Βαλκανάς 2, Μηλιτσόπουλος 18 (1),