ΜΠΑΣΚΕΤ – NATIONAL LEAGUE 2: Έχασε το ματς και την διαφορά στην Κέρκυρα ο Αστέρας Τέμενης (83-71)

ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 38΄ ΗΤΑΝ ΣΤΟ -5 ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΣΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΝΙΟ

Για 37-38 λεπτά ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης ο Αστέρας Τέμενης απέναντι στον Ιόνιο Κέρκυρας αλλά το φινάλε ήταν πανηγυρικό για τους γηπεδούχους που όχι μόνο κέρδισαν αλλά πήραν και διαφορά 12 πόντων (83-71). Παράλληλα κάλυψαν και το -7 της ήττας τους στο ματς του πρώτου γύρου στο Αίγιο (62-55) και θα υπερτερούν αν οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν στο τέλος, που δεν είναι καθόλου απίθανο (ήδη τώρα ισοβαθμούν στους 21 βαθμούς).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 5-0 σερί το παιχνίδι με τους παίκτες του Αστέρα να είναι πολύ άστοχοι και να μένουν σχεδόν 4΄ χωρίς καλάθι μέχρι να “σπάσει το ρόδι” ο Γιώργος Σακελλαρόπουλος μειώνοντας σε 5-2.  Ο Ιόνιος “κόλλησε” επιθετικά για ένα δίλεπτο και η ομάδα της Τέμενης πέρασε μπροστά με 9-11 και 11-13. Με επί μέρους σκορ 7-2 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-15 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με διαφορά 4 πόντων (21-17).

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά με ένα μικρό ξέσπασμα οι νησιώτες έφτασαν να προηγηθούν με 8 πόντους δύο πόντους στο 18΄, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η ομάδα του Άρη Ξενούλη αντέδρασε, μειώνοντας σε 36-31, με μία στις δύο βολές οι γηπεδούχοι έκαναν το 37-31 και 10΄΄ πριν τη λήξη  ο Ανδρέας Βουρνάς με 1/2 βολές μείωσε σε 37-32. Στα 3΄΄ ο Ιόνιος κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμορφώθηκε το σκορ του ημιχρόνου (39-32).

Στην επανάληψη ο Αστέρας ήταν εκείνος που ξεκίνησε με σερί 5-0 μειώνοντας  σε 39-37. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, αλλά τα λάθη και η κούραση στοίχισαν στην αιγιώτικη ομάδα που ουσιαστικά έχασε από την άμυνά της (οι 83 πόντοι είναι πολλοί για τα φετινά στάνταρ της).

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Πετράκης – Ψύχας.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-32, 58-52, 83-71.

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 21(2), Γουίλσον 16(2), Κολότσιος 12(3), Δεϊμέζης 16, Κατσαρός 5(1), Κιουρτζίδης, Στεμπάρης 10, Σπίνουλας 3(1), Θωμαΐδης.

Αστέρας (Ξενούλης): Πέτροβιτς 20(5), Βουρνάς 8(1), Μπίρμπας 4(1), Γκάτζιος 8, Τσουλέας 1, Σταθακόπουλος 14(2), Σακελλαρόπουλος 2, Καραγγελής 14(2).