ΣΤΙΒΟΣ: 2η θέση με μεγάλο ρεκόρ από τον Γιώργο Καλαπόδη στον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης

Μεγάλη επίδοση που του έδωσε το ασημένιο μετάλλιο πέτυχε την Κυριακή 21 Απριλίου στον 18ο Διεθνή Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης με την επωνυμία «Μέγας Αλέξανδρος», ο Γεώργιος Καλαπόδης του Αθηνόδωρου συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ με 2:25.49, που αποτελεί και ρεκόρ συλλόγου. Νικητής ήταν ο Φώτης Ζησιμόπουλος κόβοντας το νήμα σε 2 ώρες, 23 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα ενώ στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Κυριάκος Μπέης με 02:31:22.

Οι 1.700 δρομείς ξεκίνησαν από την Πέλλα στις 07:45, σε έναν θεσμό – γιορτή που άλλαξε το δρομικό κίνημα στη Βόρεια Ελλάδα αποτελώντας σημείο αναφοράς, με πλούσια κοινωνική προσφορά, ιστορικό βάρος και ισχυρό ρόλο στην οικονομική και τουριστική ανάδειξη της Θεσσαλονίκης και της Μακεδονίας από το 2006 μέχρι σήμερα.
Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Σταματία Νούλα με χρόνο 02:45:02. Δεύτερη ήταν η Ντενίζ Δημάκη με 02:48:15 και τρίτη η Βασίλεβα Ντεσίσλαβα με 03:05:40.