ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ: 7ος ανάμεσα σε 104 σωματεία από όλη την Ελλάδα στο Πανελλήνιο Κ20!

ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΑΙ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΠΑΧΟΣ

O Αθηνόδωρος έδωσε δυναμικό παρόν και στις Σέρρες αυτό το Σαββατοκύριακο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα της Κ20. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ανδρέας Μπαχός που στα 10.000μ. βάδην κατάφερε να πιάσει το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κ20 που θα γίνει στο Κάλι της Κολομβίας, ενώ ανέβηκε και στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών. Πραγματοποίησε  εξαιρετική εμφάνιση, νέο ρεκόρ συλλόγου (43.40.34 ) και πλέον θεωρείται αθλητής παγκοσμίου επιπέδου. Νικητής στο αγώνισμα ήταν ο Παπαστεργίου με 43.36.92 πέτυχε σπουδαίο ατομικό ρεκόρ διατηρώντας από την αρχή μέχρι το τέλος ένα γρήγορο ρυθμό, που ήταν και αυτός που του χάρισε τη νίκη και τη συμμετοχή στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων  και στα 1500 μ. ο Ανδρέας Γεωργίου ήταν όπως πάντα εξαιρετικός, παρότι είχε να συναγωνιστεί αθλητές κατά δύο χρόνια μεγαλύτερους. Πάλεψε για τις πρώτες θέσεις και τερμάτισε τελικά στην πέμπτη θέση  με επίδοση 4.04.06 , αφού είχε επιπλέον να αντιμετωπίσει και την κούραση από τους τελευταίους αγώνες που έδωσε με την Εθνική Ελλάδος Κ18 στο Ισραήλ.

Στα  400 μ.  ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος έκανε την υπέρβαση και αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε πανελλήνιο πρωτάθλημα στα 400 μ. (Το δέκαθλο που είναι το αγώνισμά του διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη πριν 10 ημέρες όπου κέρδισε την 2η θέση). Στα 400 μ. πέτυχε επίδοση 49.89 που είναι νέο ρεκόρ συλλόγου, τερματίζοντας στην 5η θέση, απέχοντας από το βάθρο των νικητών 0,08¨.

3.000 μ. με φυσικά εμπόδια (ανδρών): ο Νίκος Γεωργίου τερμάτισε  5ος με επίδοση 10.24.06, δείχνοντας εξαιρετικά αγωνιστική διάθεση και δυνατότητες για μεγαλύτερες επιδόσεις. Στα 3.000 απλά τη  επόμενη ημέρα κατετάγη 12ος μπροστά από τον Φώτη Θεοδωρακόπουλο που τερμάτισε στην 13η θέση. 7ος με 1.89 στο ύψος ήταν ο Γιάννης Βαρβίας.

100 μ. (γυναικών): η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου, η μικρότερη της ομάδας που το κύριο αγώνισμά της είναι τα 100 μ. με εμπόδια, έτρεξε τα 100 μ σε 13,03 (30η) ενώ πολύ κοντά στο ατομικό της ρεκόρ έτρεξε τα 200μ  (26.84, 27η). Η Μεντζελοπούλου έτρεξε περισσότερο για την εμπειρία του πανελληνίου πρωταθλήματος καθώς ηλικιακά βρίσκεται δύο κατηγορίες κάτω από τις υπόλοιπες αθλήτριες!

Η ανδρική ομάδα χάρη στο μετάλλιο του Μπαχού, τις τρεις 5ες θέσεις, τη μία έβδομη αλλά και τις συμμετοχές σε όλους τους τελικούς, με τους 50 βαθμούς που συγκέντρωσε κατετάγη 7η ανάμεσα σε 104 σωματεία από όλη την Ελλάδα, γεγονός που συνιστά τεράστια επιτυχία. Από την Αχαϊα μόνο η Ολυμπιάδα ήταν σε υψηλότερη θέση (3η με 70 βαθμούς).