Α1 ΕΣΚΑ-Η: Πήρε το ντέρμπι με την ΕΑΠ ο Κεραυνός Αιγίου στην εκπνοή (74-72)

ΜΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΣΙΟ ΚΑΛΑΘΙ ΤΟΥ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΒΑΣΙΛΗ ΒΑΦΕΙΑΔΗ

Μία ομάδα… μόνος του ήταν ο Βασίλης Βαφειάδης στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στην Α1 ΕΣΚΑ-Η ανάμεσα στον Κεραυνό και την ΕΑΠ. Ο 23χρονος γκαρντ εκτός από τους 27 πόντους που πέτυχε, ήταν αυτός που ακριβώς με τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 74-72 με παλληκαρίσιο μπάσιμο και λέι απ διατηρώντας την ομάδα του Αιγίου στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι λίγο έλλειψε να “αυτοκτονήσουν”. Είχαν σταθερά το προβάδισμα με εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο πέτυχαν 42 πόντους, ενώ έφτασαν να προηγηθούν με 52-32 στα μισά της τρίτης περιόδου, δείχνοντας ότι θα φτάσουν εύκολα στη νίκη.

Η νεανική ΕΑΠ όμως επιχείρησε στο τελευταίο 10λεπτο να κάνει την ολική ανατροπή αλλά ο Βασίλης Βαφειάδης κράτησε όρθιο τον Κεραυνό με την εκπληκτική του απόδοση σε όλο το ματς και – κυρίως – με το καλάθι της νίκης κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Κεραυνός είχε μόλις 3 εύστοχα τρίποντα, ενώ η ΕΑΠ βρήκε στόχο 9 φορές έξω από τα 6,75μ και αυτό ήταν το βασικό στοιχείο που έπαιξε ρόλο στη μείωση της διαφοράς. Εξαιρετικός από τους γηπεδούχους ήταν και ο Διονύσης Πολυδωρόπουλος ενώ από τους φιλοξενούμενους “έλαμψε” για μία ακόμη φορά ο 20χρονος Γιάννης Βαμβουκάκης (πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος), έχοντας άξιο συμπαραστάτη στην επίθεση τον Σταθόπουλο.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Μαρινάκης – Παπαδόπουλος.

Τα 10λεπτα: 21-16, 21-16, 16-15, 16-25.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Δούσκας): Ζαβέρδας 6, Βαφειάδης 27, Χρυσανθόπουλος 5, Νάτσκος 8, Ιατρόπουλος 6, Ηλιόπουλος 3 (1), Πολυδωρόπουλος 17 (2), Σαμαράς 2, Γιαννακόπουλος.

ΕΑΠ (Φραγκισκάτος): Βαμβουκάκης 28 (3), Κωνσταντόπουλος 5, Σταθόπουλος 17 (4), Φραγκισκάτος 8 (1), Σιδάς 7 (1), Καμάτσος 4, Μπαλάσκας, Μελετίου 3 (1), Τοπιτζής, Παπαδόπουλος.