Σπουδαία νίκη και στα Γιάννενα για τον Αστέρα Τέμενης με 66-61

ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 10ΛΕΠΤΟ Η ΑΙΓΙΩΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ “2 ΣΤΑ 2” ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Mετά την πρώτη νίκη της ιστορίας του στο πρωτάθλημα της National League (Γ΄ Εθνικής) επί της Παναχαϊκής στην πρεμιέρα στο Αίγιο, ο Αστέρας Τέμενης έκανε “σεφτέ” στα ροζ φύλλα και εκτός έδρας, ξεκινώντας με “2 στα 2” τη σεζόν. Επικράτησε στο νέο κλειστό γυμναστήριο Ιωαννίνων με 66-61 επί του τοπικού ΑΓΣΙ δείχνοντας ότι θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στον 1ο όμιλο της κατηγορίας.

Το πρώτο ημίχρονο πήγαινε πόντο – πόντο χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και η λήξη του 20λέπτου τις βρήκε ισόπαλες με 33-33. Κοντά στο σκορ έκλεισαν και την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες (18-17). Οι γηπεδούχοι, θέλοντας να εκμεταλλευθούν τον παράγοντα έδρα (παρά το λιγοστό κόσμο στην εξέδρα) έπαιξαν με πάθος θέλοντας να αποδείξουν ότι δεν είναι τόσο… κακή ομάδα όπως έδειξαν στο παιχνίδι της 1η αγωνιστικής όταν γνώρισαν συντριβή στην Πάτρα από την Ένωση Γλαύκου/Έσπέρου με 58 πόντους διαφορά! “Αχίλλειος πτέρνα” για τον Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι πολλές χαμένες βολές και γενικά η αστοχία από μέση και μακρινή απόσταση.

Στον τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε σημαντικά η μορφή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πήραν μία μικρή διαφορά, έφτασαν να προηγηθούν με διαφορά 4 πόντων στο 23΄(41-37) με τους φιλοξενούμενους παρά την αστοχία τους να βρίσκονται κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 48-47 για τον ΑΓΣΙ. Στην τελευταία και καθοριστική 4η περίοδο ο Αστέρας Τέμενης πέρασε μπροστά στο σκορ στο 36΄ με 55-57 και 2΄25΄ πριν τη λήξη να είναι μπροστά με 58-59. Στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα του Άρη Ξενούλη διαχειρίστηκε πολύ καλά το χρόνο, κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και τελικά έφτασε στη νίκη με 61-66.

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-33, 51-49, 61-66

Διαιτητές: Ντόγκας, Χατζηκώστας, Σταμπουλής

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τασουλής 10, Ματσάγγας 5(1), Τσαταλάς 28(2), Λούντζης 1, Σταθόπουλος 5(1), Πετρίδης, Τσόλης Ν., Θεοδωρόπουλος 5(1), Ντούμας 2, Τούλιας, Σαββίδης 2, Τσόλης Γ. 3(1).

Αστέρας (Ξενούλης): Πέτροβιτς 9, Βουρνάς 14, Γκάτζιος 16, Τσουλέας 11(1), Σταθακόπουλος 2, Σακελλαρόπουλος 2, Καραγγελής 4, Ράπτης 5(1), Δούβος 3(1).