ΜΠΑΣΚΕΤ – A2 EΣKA-H: Παραμένει χαμηλά η Ακράτα, έχασε και από τον Τρίτωνα (54-68)

ΗΤΑΝ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ

Δεν τα κατάφερε η Ακράτα κόντρα στον πρωτοπόρο Τρίτωνα παρότι ήταν πολύ καλή για 25 περίπου λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στην τρίτη περίοδο και πήραν τελικά τη νίκη με 54-68 στο κλειστό «Κωνσταντίνος Σπηλιωτόπουλος».

Η νεανική ομάδα των γηπεδούχων ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε 27-28 (το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισόπαλο 17-17).

Με επί μέρους σκορ 15-23 στη γ’ περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν μια καλή διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος, παίρνοντας έτσι τους δυο σπουδαίους βαθμούς. Ο Τρίτων παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τον Διαγόρα μετά την ολοκλήρωση και της 5ης αγωνιστικής στην Α2 ΕΣΚΑ-Η, ενώ η Ακράτα με 1-4 βρίσκεται στην προτελευταία θέση μπροστά μόνο από τον Ίφιτο Πύργου, τη μοναδική ομάδα που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για την Ακράτα σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο νεαρός Πετρόπουλος ενώ από τους νικητές ξεχώρισαν οι Ν. Λιόλιος, Στρέκλας και Τσούνας.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 10-11, 15-23, 12-17

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Πετρόπουλος 22 (1), Χριστόπουλος 8 (2), Σωτηρόπουλος 7 (1), Βασιλάτος 3 (1), Δημόπουλος 6 (2), Τσιρώνης 4, Βασιλακόπουλος 2, Τάρναρης 2

ΤΡΙΤΩΝ (Κατηφόρης): Καρυστινός 6 (1), Στρέκλας 12 (2), Ν. Λιόλιος 14, Γεράνιος 7 (1), Π. Λιόλιος 8, Τσούνας 11, Λιούρδης 7, Λουίζος 3, Φίτζι, Καρπούζης, Μέρμηγκας

Εύκολη νίκη για τον Διαγόρα

Μαζί με τον Τρίτωνα στην κορυφή παρέμεινε και ο Διαγόρας Βραχνεϊκων. Χωρίς να συναντήσει τη παραμικρή δυσκολία νίκησε με 77-43 τη Νίκη Πρ., έκανε το 5 στα 5 και συνεχίζει στην 1η θέση.
Να σημειωθεί ότι η Νίκη Προαστίου έμεινε χωρίς σκορ σε όλο το β’ 10λεπτο κι αυτό επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανοίξουν την ψαλίδα του σκορ.

Τα 10λεπτα: 22-22, 19-0, 19-06, 17-15.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σουλιντζής): Ι. Σπυριδωνίδης 15 (2), Σ. Σπυριδωνίδης 14, Αργίτης 16 (1), Γ. Σπυριδωνίδης 16 (1), Τσότσος 4, Σκαλτσάς 1, Πατέντας 5, Κολόκας 2, Φωστέρης 4.

ΝΙΚΗ ΠΡ. (Λύτρας): Χάρης 11, Αργυρόπουλος 3, Μπαντζής 4, Αβραμίδης 4, Χρυσανθόπουλος 6, Καρράς 4 (1), Γονιδάκης 4, Κουκουβάος 7 (1), Δριμάλας, Κούμαρης.