Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η ήττα – σοκ της Γαλήνης έφερε πάλι στην κορυφή τον Κεραυνό Αιγίου

Η ΠΑΤΡΙΝΗ ΟΜΑΔΑ ΕΧΑΣΕ 58-69 ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΕΞ΄ ΑΝΑΒΟΛΗΣ ΜΑΤΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΦΑ ΑΝΔΡΑΒΙΔΑΣ

Το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας έκανε την έκπληξη μέσα στην έδρα της πρωτοπόρου Γαλήνης

το βράδυ της Τετάρτης με 58-69, στο εξ΄ αναβολής παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΗ. Με τη νίκη της Ηλειακής ομάδας πέρασε πάλι πρώτος ο Κεραυνός που δέχθηκε ένα μάλλον απρόσμενο “δώρο”.

Το ΣΕΦΑ ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή μέχρι το τέλος και η νίκη του στο κλειστό της Αλεξιώτισσας ήταν δίκαιη. Προηγήθηκε με 9 πόντους στο ημίχρονο (24-33), έφτασε τους 14 στα μέσα του γ΄ δεκαλέπτου και παρά την αντεπίθεση της πατρινής ομάδας στην τελευταία περίοδο (μείωσε στον πόντο στο 36΄), άντεξε και έφτασε σε μια τεράστια νίκη.

Νικολόπουλος, Δημάκος, Παναγόπουλος ήταν οι κορυφαίοι πετυχαίνοντας μαζί 51 πόντους και 9 τρίποντα! Από τους γηπεδούχους διασώθηκαν οι Κτωρίδης και Παπαβασιλόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 12-15, 24-33, 40-51, 58-69.

Γαλήνη (Γιαννόπουλος): Παπαβασιλόπουλος 14, Κτωρίδης 13 (1), Τριανταφύλλου 7 (1), Καραγιάννης 6, Σπύρου 9, Βαλαής 4, Πίκιος 5 (1), Σούντρης, Πουλάκης, Κάλλης.

Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας (Φωτόπουλος): Στριγάς 5, Δημάκος 16 (2), Νικολόπουλος 20 (3), Σταθόπουλος 6, Παναγόπουλος 15 (4), Τσώλος 5, Κολοτούρος 2, Σέρμπος, Παπαγιάννης, Φωτόπουλος.