ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Ήττα από την καλύτερη Καλαμάτα στο Αίγιο με 68-81

Μία ακόμη ήττα, την δεύτερη συνεχόμενη μέσα στο Αίγιο υπέστη ο Ήφαιστος/Αχιλλέας, που σε συνδυασμό με τ νίκη – έκπληξη του Δίωνα Κυπαρισσίας στην Αμαλιάδα, δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την υπόθεση παραμονή. Ευτυχώς που δεν νίκησε (λίγο ήθελε) και ο ΣΔΥ Τρίπολης τον πρωτοπόρο Διαγόρα γιατί η κατάσταση θα ήταν ακόμη πιο δύσκολη. Η Καλαμάτα ήταν καλύτερη, κέρδισε δίκαια με 81-68 και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της ανόδου στη Β΄ Εθνική, έστω και από θέση αουτσάιντερ.

Ξέφυγε από νωρίς στο σκορ, προηγήθηκε με 13 πόντους στο ημίχρονο (36-49) με την ομάδα της Αιγιάλειας, παρά την προσπάθειά της στην επανάληψη, να μη μπορεί να πετύχει την ανατροπή παρότι κατάφερε να μειώσει σε 55-58 στο 28ο λεπτό. Αυτό ήταν και το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα. Αν περνούσε μπροστά ίσως ήταν διαφορετική η εξέλιξη και το αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι για δεύτερο συνεχόμενο ματς η αιγιώτικη ομάδα έπαιξε χωρίς τον τραυματία Απόστολο Βεργανελάκη ενώ τραυματίστηκε και ο Παναγιώτης Τσεκλένης και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Διακύμανση του σκορ : 5′ 2-13, 10′ 14-23, 15′ 26-34, 20′ 36-49, 25′ 43-58, 28′ 55-58, 30′ 56-65, 35′ 61-73, 40′ 68-81

Δεκάλεπτα: 14-23, 36-49, 56-65, 68-81 Διαιτητές: Κούλης, Δημουλάς

Ήφαιστος Αχιλλέας (Γιούπης, Φιλίππου): Γιαννούτσος 6, Μανωλόπουλος, Κεφαλάς 23(2), Γκόβας 12(3) Καραγιάννης 2, Οικονομόπουλος 6, Χριστόπουλος , Ντούλες 17(4), Τσεκλένης, Ιατρόπουλος 2.

Καλαμάτα (Νώντας): Χατζηαγγέλου 1, Τσέλλος 3(1), Μπούσι 20(1), Πολίτης 2, Σαλάϊ 11(10), Περρωτής 17, Μαυροειδής 4, Νάκης 14(2), Μπάκας 9, Πεζός, Καλογερόπουλος, Φραγγέας.

*Φωτό: Δημήτρης Τσερεντζούλιας