ΜΠΑΣΚΕΤ – Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: HΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Μία ακόμη ήττα στις λεπτομέρειες, 69-66 από τον Γλαύκο

ΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΠΛΕΟΝ Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ

Πολύ κοντά, περισσότερο από κάθε άλλη φορά, στο πολυπόθητο “διπλό” έφτασε χθες ο Ήφαιστος/Αχιλλέας αλλά ούτε τώρα τα κατάφερε. Έχασε με 69-66 από τον Γλαύκο στην Πάτρα και πλέον χρειάζεται να κάνει υπέρβαση στα τέσσερα παιχνίδια που απομένουν για να μπορέσει να κρατηθεί στη Γ΄ Εθνική.

Ο Γλαύκος προηγήθηκε με διψήφια διαφορά σε όλο το β΄ ημίχρονο και μάλιστα στο τελευταίο τρίλεπτο ήταν μπροστά με 65-55. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι παίκτες της Αιγιώτικης ομάδας αντέδρασαν και με μεγάλο τρίποντο του Γκόβα μείωσαν σε 67-66 στα τελευταία 27΄΄ και φωνάζουν και για τη διαιτησία σε μία φάση που πρωταγωνίστησε πάλι ο Θεοδόσης Γκόβας. Οι Τσακαλογιάννης και Λιόνας στο φινάλε, έδωσαν δυο βολές αντί για τρεις σε προσπάθεια του για σουτ αφού θεώρησαν ότι το φάουλ έγινε χαμηλά πριν σηκωθεί ο έμπειρος Γκόβας, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λευτέρης Ιατρόπουλος ενώ από τους γηπεδούχους (που αγκάλιασαν την παραμονή) ξεχώρισαν οι Παλλαδινός, Τσακίρης, Πιλίγκος και Ροκανάς. Μεθαύριο Τετάρτη, ο Ήφαιστος/Αχιλλέας υποδέχεται σε εξ΄ αναβολής ματς και για να διατηρήσει τις ελπίδες του δεν χωράει άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη.
Τα 10λεπτα: 21-17, 33-30 (ημ.), 56-46, 69-66.

ΓΛΑΥΚΟΣ (Σπύρος Γκοργκόλης): Παλλαδινός 19, Ροκανάς 10 (1), Τσακίρης 11 (1), Χουλιαρας 5, Πιλιγκος 11, Σταθόπουλος 7 (1), Διαμαντόπουλος 6, Σιδάς, Σταμίρης.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιάννης Γιούπης): Γκόβας 24 (4), Γιαννούτσος 5, Κεφαλάς 3, Βεργανελάκης 3 (1), Χριστόπουλος, Ντούλες 3 (1), Ιατρόπουλος 15 (1), Καραγιάννης 4, Τσονακίδης 7, Οικονομόπουλος 2, Τσεκλένης.