Α1 ΕΣΚΑ-Η: Φαέθων Αντιρρίου – Αστέρας Τέμενης 59-62

Λίγο έλλειψε να πέσει θύμα μεγάλης έκπληξης ο Αστέρας Τέμενης στο Αντίρριο από τον τοπικό Φαέθοντα, αλλά κατάφερε έστω και στο τέλος να πάρει τη νίκη και να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Άρη Ξενούλη ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 17-12 στην πρώτη περίοδο αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ και στη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισαν 31-31. Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο με τον Αστέρα να προηγείται στο 30΄ με 45-51 και τον Φαέθοντα να είναι καλύτερος στο τέταρτο δεκάλεπτο και να πλησιάζει στον πόντο (59-60) 15΄΄΄πριν τη λήξη, με το τελικό 59-62 να διαμορφώνεται σχεδόν στην εκπνοή.

Οι περισσότεροι παίκτες του Αστέρα δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα επιθετικά. Μόνο ο Σταθακόπουλος ξεχώρισε και κατά διαστήματα οι Δούβος, Τσινούκας και Καρακάσης, ενώ από τους ηττημένους κορυφαίοι ήταν οι Δαραμούσκας και Αμπλάς.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 19-14, 14-20, 14-11.

ΦΑΕΘΩΝ: Δαραμούσκας 15(2), Αμπλάς 12, Σωτηρόπουλος 9, Παναγής 3, Δελάρτας 7, Πάτσιος 4, Βόλης 9 (1).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ: Δούβος 10(1), Καρακάσης 9(2), Θεοδωρόπουλος 2, Σταθακόπουλος 14, Βαγενάς 2, Τσινούκας 8, Οικονομίδης 4(1), Βλάχος 4, Γκούτης 1, Ρέλλας 6.