Τρίτη βαλκανιονίκης η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου στην Τουρκία!

Η 17ΧΡΟΝΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΥ ΑΙΓΙΟΥ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΕ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ

Η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου πρόσθεσε μια ακόμη διάκριση, διεθνή αυτή τη φορά, αφού κατάφερε να ανέβει στο βάθρο στο βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου Κ18 που έγινε στη Σεβάστεια της Τουρκίας. Η 17χρονη πρωταθλήτρια του Αθηνόδωρου Αιγίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. εμπόδια με χρόνο 14.18. Ήταν το πρώτο της σε διεθνή διοργάνωση και ένα από τα έξι που κατέκτησε η Ελλάδα σε αυτούς τους αγώνες. Η ταλαντούχα αθλήτρια άφησε ακόμη μεγαλύτερες υποσχέσεις για το μέλλον και στην ηλικία της είναι ότι καλύτερο διαθέτει ο ελληνικός στίβος στο αγώνισμα των 100μ. με εμπόδια.

Η Μαρία Ραφαηλίδου ήταν για μία ακόμη φορά από τις πρωταγωνίστριες αφού κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια σε δισκοβολία και σφαιροβολία με 45,79 μ. και 15,94 μ., αντίστοιχα.
Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βαλεντίνα Δρακοπούλου με 60,20 μ. στη σφυροβολία, αλλά και η Γεωργία – Θεοφανία Κατσαρού στον ακοντισμό με 50,95 μέτρα. Ο Νικόλας Σιδηρένιος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 71,30 μ. και η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου ήταν τρίτη στα 100 μ. εμπ. με 14.18. Τα μέλη της ομάδας θα λάβουν σε δύο εβδομάδες μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, στον τελευταίο τους αγώνα πριν την έναρξη της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Οι αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Κ18 είχαν την ευκαιρία να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας σε μία ακόμη διεθνή διοργάνωση τη φετινή σεζόν και να αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες, τις οποίες θα εξαργυρώσουν τα επόμενα χρόνια στα στάδια εντός και εκτός συνόρων.

5η 5,97 μ. (2,4) Μικαέλα Λυρή μήκος
6ος 14.74 Μύρων Ρεθυμνιωτάκης 110 μ. εμπ.
6ος 1.59.16 Γιώργος Σπανουδάκης 800 μ.
8ος 52,34 μ. Παναγιώτης Ασλαματζίδης
8η 12.44 (-0,9) 100 μ. (Γ) πρ. Ντούγκου
9ος 44,48 μ. Απόστολος Τζαμτζής Δισκοβολία

Εκλεκτοί προσκεκλημένοι στον Αγιασμό

Με φόντο τη μεγάλη επιτυχία στο Βαλκανικό της Παναγιώτας Μεντζελοπούλου θα τελεστεί ο φετινός Αγιασμός του Αθηνόδωρου. Εκλεκτοί προσκεκλημένοι εκπρόσωποι της ευρύτερης τοπικής κοινωνίας από το χώρο της Εκκλησίας , της πολιτικής και του αθλητισμού, πρόκειται να παραβρεθούν στον αγιασμό του συλλόγου την Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου στο Δημοτικό Στάδιο του Αιγίου, για το επίσημο ξεκίνημα την νέας αθλητικής χρονιάς. Η χρονιά που πέρασε τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο με την κατάκτηση του χάλκινου βαλκανικού μεταλλίου από την Παναγιώτα Μενζελοπούλου.

Ευχή όλων είναι η χρονιά που έρχεται να είναι ακόμη καλύτερη και με ακόμα και μεγαλύτερες διακρίσεις από τους αθλητές της Αιγιάλειας. Στόχος της διοίκησης είναι η γνωριμία με τη χαρά της άθλησης όλων και πιο πολλών νέων παιδιών αλλά και με τη ξεχωριστή χαρά της διάκρισης σε πανελλήνιο και διεθνές επίπεδο. Για το σκοπό αυτό παλαιοί και νέοι πρωταθλητές μαζί με την Παναγιώτα Μεντζελοπούλου τον προπονητή του συλλόγου Νίκο Τσιοφύλα και μέλη της διοίκησης θα επισκεφτούν τα δημοτικά σχολεία της Αιγιάλειας, αφενός για να μεταδώσουν τις αξίες του κλασσικού αθλητισμού και αφετέρου να προσκαλέσουν τους μαθητές στους αγώνες των δημοτικών σχολείων στη μνήμη του Χρήστου Λαϊνά.