ΜΠΑΣΚΕΤ: Εκτός έδρας συντριβή της Ακράτας από τον Διαγόρα με 90-59

ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΩΝ ΡΟΙΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α2 ΕΣΚΑ-Η

Η Ακράτα δεν… μπήκε ποτέ στο γήπεδο στον αγώνα με τον Διαγόρα Βραχνεϊκων και γνώρισε πολύ βαριά ήττα με 90-59 στο κλειστό των Ροϊτίκων για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑ-Η. Πλέον, μετά την εκτός έδρας νίκη στην πρεμιέρα επί του Προφήτη Ηλία, μετράει δύο συνεχόμενες ήττες γεγονός που προβληματίζει τον Νίκο Ζίζηλα εν όψει της συνέχειας.

Οι νικητές βρέθηκαν σε πολύ μεγάλη ημέρα επιθετικά και από το ημίχρονο ξέφυγαν με 18 πόντους τελειώνοντας ουσιαστικά ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε καμία κριτική. Στην πρώτη περίοδο η Ακράτα πέτυχε μόλις 6 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με 23 ενώ στο 30΄ το σκορ ήταν 72-40! Μάλιστα, αν ο προπονητής των γηπεδούχων δεν έδινε χρόνο συμμετοχής στο τέταρτο δεκάλεπτο σε όλους τους παίκτες του το σκορ θα μπορούσε να ήταν ακόμη πιο βαρύ για τους φιλοξενούμενους. Σε αυτό το δεκάλεπτο το σκορ ήταν 19-18 υπέρ της Ακράτας, που με εξαίρεση τον νεαρό Πετρόπουλο και κατά δεύτερο λόγο τον Χριστόπουλο, είχε όλους τους υπόλοιπους παίκτες σε κακή βραδιά. Από τον πολύ ενισχυμένο φέτος Διαγόρα (που ίσως είναι το πρώτο φαβορί για άνοδο) ξεχώρισαν οι Τσότσος, Σ. Σπυριδωνίδης και Θεοδωρόπουλος.

Επόμενο ματς για την Ακράτα είναι την επόμενη Τετάρτη 1η Νοεμβρίου πάλι εκτός έδρας όπου θα αντιμετωπίσει στο κλειστό της Παναχαϊκής (21.30) τη Νίκη Προαστίου που επίσης έχει μία νίκη και δύο ήττες μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Στα υπόλοιπα ματς που εκκρεμούσαν για την 3η αγωνιστική είχαμε τα αποτελέσματα: Προφήτης Ηλίας – Τρίτων 56-65, Πήγασος – Πυρσός 52-54, Σείριος – Σκαγιοπούλειο 72-65.

Τα 10λεπτα: 15-06, 26-17, 31-17, 18-19

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σουλιντζής): Ι. Σπυριδωνίδης 7 (1), Τσότσος 18 (3), Φωστέρης 6, Σ. Σπυριδωνίδης 17 (1), Γ. Σπυριδωνίδης 11, Θεοδωρόπουλος 11 (3), Σκαλτσάς 5 (1), Κολόκας 7, Αργίτης 5 (1), Αμίτσης 3

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Πετρόπουλος 18 (2), Βασιλακόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 7, Χριστόπουλος 11 (3), Σωτηρόπουλος 2, Τσιρώνης 9 (2), Τάρναρης 2, Δημόπουλος 2, Βασιλάτος, Τζαβέλας 3 (1)