ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Άμυνα και Ηλιόπουλος γύρισαν το ματς με τα Αραχωβίτικα (55-47)

Για τρία δεκάλεπτα ο Κεραυνός “φλέρταρε” με μία ήττα εκτός προγράμματος από τον αξιόμαχο Α.Σ. Αραχωβιτίκων/Ακταίου στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου, στην επανέναρξη – μετά από ένα μήνα – του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Το παιχνίδι εξελίχθηκε απρόσμενα σε ντέρμπι καθώς οι φιλοξενούμενοι τον εγκλώβισαν, η μπάλα δεν πέρασε στους ψηλούς ενώ από την περιφέρεια τα ποσοστά, ειδικά στα σουτ τριών πόντων ήταν τραγικά. Μέχρι που ανέλαβε δράση ο Νίκος Ηλιόπουλος, που ουσιαστικά ήταν εκείνος που έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή. Στο 29΄ τα Αραχωβίτικα ήταν μπροστά στο σκορ με 31-43 αλλά με ένα γρήγορο 5-0 (δυο βολές του Χριστοδουλόπουλου και το πρώτο τρίποντο του Ηλιόπουλου) έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 36-43 και αυτό το χρονικό σημείο αποδείχθηκε “κλειδί” για την μετέπειτα ανατροπή. Στο 4ο δεκάλεπτο μπήκε ένας… άλλος Κεραυνός στο παρκέ. Παίζοντας φοβερή άμυνα, με τον Ηλιόπουλο να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο (4/5 τρίποντα συνολικά) και επί μέρους σκορ από το 29΄ μέχρι τη λήξη 24-4(!) “καθάρισε το ματς με 55-47 γλυτώνοντας από μία ήττα σοκ που θα τον έφερνε σε μειονεκτική θέση όσο αφορά στη διεκδίκηση της ανόδου στη Γ΄ Εθνική. Να σημειωθεί ότι ο Κεραυνός αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο του σκόρερ, τον Τάσο Τραγάρα ο οποίος ήταν άρρωστος.

Τα 10λεπτα: 12-16, 24-31, 36-43, 55-47.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Λάμπος και Παπαδόπουλος.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ: Βαφειάδης 8, Χριστοδουλόπουλος 11 (3), Γιαννακόπουλος 5 (1), Αγγελόπουλος 9 (1), Σαμαράς 4, Λαδικός 1, Σπηλιωτόπουλος 5 (1), Ηλιόπουλος 12 (4), Φιλιππόπουλος.

ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ/ΑΚΤΑΙΟ: Τσώλος 6, Δημόπουλος 7 (1), Γιαννακόπουλος 7 (1), Γ. Μπαράκος 3 (1), Γούβελης 4, Γεωργόπουλος 6, Κάντας 6, Δ. Μπαράκος 6 (2), Σκαλτσάς 2.