ΜΠΑΣΚΕΤ – KEΡΑΥΝΟΣ: Έχασε 73-60 από τη Γαλήνη αλλά διατηρεί το πλεονέκτημα για την πρώτη θέση

ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΑΤΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ ΤΡΕΙΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ

Ο Κεραυνός Αιγίου δεν ήταν καλός στο προχθεσινό ντέρμπι με τη Γαλήνη στο κλειστό της Αλεξιώτισσας και έχασε δίκαια με 73-60 αφού οι γηπεδούχοι έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί και έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι. Τουλάχιστον η αιγιώτικη ομάδα κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά της νίκης της στο ματς του πρώτου γύρου (64-49) και έτσι εξακολουθεί να έχει πλεονέκτημα τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, καθώς στα παιχνίδια που απομένουν έχει το περιθώριο να κάνει μία ήττα αν οι Πατρινοί πετύχουν τρεις σερί νίκες. Ο Κεραυνός έχει δύο ματς στο Αίγιο με ΕΑ Παραλίας και ΣΕΦΑ και εκτός έδρας θα παίξει με την Απολλωνιάδα, ενώ η Γαλήνη θα αντιμετωπίσει Αγυιά, Αραχωβίτικα (εκτός) και ΕΑ Παραλίας (εντός)..

Η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες, που ήταν ο πρωταρχικός της στόχος και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό εν όψει των πλέι οφ. Προηγήθηκε 23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά ενός καλαθιού (34-32) με το ματς να είναι ντέρμπι. Ο Κεραυνός μείωσε στον πόντο στο 27΄ (42-41), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να παίρνουν μία μικρή διαφορά πέντε πόντων με το κλείσιμο της 3ης περιόδου (53-48). Στο 32΄ πάλι οι δύο ομάδες ήταν στον πόντο (53-52), με τον Κεραυνό να διεκδικεί τη νίκη αλλά στα τελευταία λεπτά η διαφορά άνοιξε. Στο 39΄ πήγε στους 13 (69-56), στο 39΄και 30΄΄ ο Κεραυνός μείωσε στους 11 (69-58) και τελικά κατάφερε με… νύχια και με δόντια να κρατήσει το υπέρ του +15 από το ματς του πρώτου γύρου.

Τα 10λεπτα: 23-19, 34-32, 53-48, 73-60

ΓΑΛΗΝΗ (Γιαννόπουλος): Κάλλης 25 (3), Κτωρίδης 10, Τριανταφύλλου 9, Καραγιάννης 9, Παπαβασιλόπουλος 13, Βαλαής 7 (1), Σούντρης, Σπύρου, Χρήστου

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Σπηλιόπουλος 11, Νάτσκος 4, Μοσχοβάκης 10, Καλογιάννης 10 (2), Χριστοδουλόπουλος 2, Φιλίππου 3 (1), Ντούλες 14, Τριπολίδης 6, Διονυσόπουλος, Σπηλιωτόπουλος, Σταμούλης