Α1 ΕΣΚΑ-Η: Σούπερ Κεραυνός Αιγίου συνέτριψε εκτός έδρας τα Αραχωβίτικα (50-82)

ΔΙΑΤΡΗΡΗΣΕ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ ΓΑΛΗΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Σε “παράσταση για ένα ρόλο” μετέτρεψε ο Κεραυνός Αιγίου ένα θεωρητικά δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, αυτό με τα Αραχωβίτικα τα οποία συνέτριψε με 82-60 στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος” για την 21η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑ-Η. Οι γηπεδούχοι, που στον πρώτο γύρο στο Αίγιο είχαν χάσει στην εκπνοή του αγώνα με 61-60, “καίγονταν” για τη νίκη αλλά οι παίκτες του Γιάννη Γιούπη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση – νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά (27-42).

Οι γηπεδούχοι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί αλλά στη συνέχεια δεν άντεξαν χάνοντας την επαφή τους με το σκορ και παραμένουν στη ζώνη κινδύνου. Ο Κεραυνός συνεχίζει να έχει πλεονέκτημα απέναντι στη Γαλήνη για την πρωτιά στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και όλα – πιθανότατα – θα κριθούν στο μεταξύ τους παιχνίδι τη μεθεπόμενη αγωνιστική στο κλειστό της Αλεξιώτισσας.

Η αιγιώτικη ομάδα είχε πρώτους σκόρερ τους Σπηλιόπουλο, Φιλίππου, Σταμούλη και Μοσχοβάκη, ενώ από τα Αραχωβίτικα ξεχώρισε μόνο ο Μάγκος. Από τα υπόλοιπα ματς της 21ης αγωνιστικής ξεχωρίζει η μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Ολυμπιάδας επί της ΕΑΠ και το διπλό του Βαρθολομιού επί της ΕΑ Παραλίας.

Τα 10λεπτα: 16-21, 11-21, 14-18, 9-22

ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ/ΑΚΤΑΙΟ (Τουβάκης): Μάγκος 12 (4), Κ. Μελετίου 7, Δημόπουλος 7 (1), Τουλάτος 7, Κωνσταντόπουλος 3 (1), Μπίκας 4, Μπαρδάκης 2, Αναστασίου 6, Στεφανόπουλος 2, Γκοτσόπουλος, Χατζηβασιλείου, Ι. Μελετίου

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Σπηλιόπουλος 14 (3), Σταμούλης 11 (3), Καλογιάννης 7, Φιλίππου 12 (2), Νάτσκος 8, Τριπολίδης 9 (1), Μοσχοβάκης 10 (1), Σπηλιωτόπουλος 5 (1), Ντούλες 6 (2), Χριστοδουλόπουλος, Διονυσόπουλος.