Σοκ από τον πρόωρο χαμό του Παναγιώτη Ξόμπλιου

Ο ΠΡΩΗΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΥ ΥΠΕΣΤΗ ΑΝΑΚΟΠΗ ΚΑΡΔΙΑΣ

Την τελευταία του πνοή άφησε μόλις στα 25 του χρόνια ο ποδοσφαιριστής της Αναγέννησης Γιαννιτσών, Παναγιώτης Ξόμπλιος, ο οποίος την περίοδο 2016-17 αγωνίστηκε στον Παναιγιάλειο.  Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι τον πρόδωσε η καρδιά του.

Ο Παναγιώτης  Ξόμπλιος ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα από τον Αετό Σκύδρας την τοπική ποδοσφαιρική ομάδα της γενέτειράς του. Σε ηλικία δεκαέξι ετών πήγε στην ομάδα Νέων της ΑΕΚ όπου θεωρήθηκε μεγάλο ταλέντο από τον προπονητή του Χρήστο Κωστή.  Στη συνέχεια μετακόμισε στον Άρη όπου έπαιξε για την ομάδα νέων κάτω των 20 ετών, ενώ είχε υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο.  Από τότε που υποβιβάστηκε ο Άρης, αφέθηκε ελεύθερος με δωρεάν μεταγραφή και υπέγραψε νέο συμβόλαιο με τη Νίκη Βόλου όπου έμεινε για έξι μήνες, και πάλι στην ομάδα νέων κάτω των 20 ετών, καθώς ο σύλλογος παραιτήθηκε από το πρωτάθλημα λόγω οικονομικών ζητημάτων και υποβιβάστηκε. Τον Ιανουάριο του 2015 υπέγραψε στη Βέροια και στις 17 Ιανουαρίου 2016, ο Ξόμπλιος έκανε το επαγγελματικό του ντεμπούτο σε μια εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τον ΠΑΟΚ. Στον Παναιγιάλειο έπαιξε την περίοδο 2015-16 σε 15 ματς, σκοράροντας ένα γκολ, το νικητήριο  κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα στο Αίγιο (1-0).