B’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Η ΑΕ Αιγίου 5-1 τον Αίαντα Πατρών στην Αγυιά

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ Η ΠΑΤΡΑ 2005 3-2 ΤΟΥΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥΣ

Έγιναν χθες τα δυο παιχνίδια που ήταν σε εκκρεμότητα από την 2η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας. ΑΕ Αιγίου και Αίας Πατρών πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, με την Αιγιώτικη ομάδα μάλιστα να σημειώνει μεγάλο σκορ 5-1 απέναντι στον Αίαντα Πατρών στο γήπεδο της Αγυιάς.

Το παιχνίδι είχε κριθεί από το α΄ ημίχρονο όταν η ΑΕ Αιγίου είχε προηγηθεί 3-0 με σκόρερς τους Μπάσα, Σάντρι Αϊντίν και Αλεξόπουλο.
Στην επανάληψη με ένα ακόμα γκολ από τον Μπάσα στο 70΄ και ένα από τον Γκραικιώτη στο 81΄ η ψαλίδα στο σκορ άνοιξε για τα καλά (5-0). Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της …τιμής με τον Βαβάτσικο στο 88΄.

Στο φινάλε πήρε τη νίκη 3-2 η Πάτρα 2005 τους Πετεινούς

Από ανατροπή σε ανατροπή πήγε το παιχνίδι στο «Κάνιστρας» η Πάτρα 2005 προηγήθηκε 1-0 με τον Δήμα. Οι Πετεινοί πρόλαβαν να ανατρέψουν την κατάσταση στο α΄ ημίχρονο, προηγούμενοι 2-1 με τα γκολ του Πολυχρονόπουλου.
Με πέναλτι του Σταματέλου στο 57΄ και αυτογκόλ του Τζάφα στο 90΄, η Πάτρα 2005 πανηγύρισε τη νίκη στο φινάλε της αναμέτρησης.