Βαριά ήττα του Αστέρα Τέμενης στην Πάτρα από τον Προμηθέα 2014 με 86-47!

Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Αστέρας Τέμενης γνώρισε τη δεύτερη στη σειρά φετινή του ήττα, αυτή τη φορά από τον Προμηθέα 2014 στο γειτονικό ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στη National League 2, με το πολύ βαρύ 86-47 πληρώνοντας το πολύ κακό του ξεκίνημα. Οι παίκτες του Άρη Ξενούλη δεν… μπήκαν καν στο παρκέ του “Προμηθέας Παρκ” και βρέθηκαν από την αρχή πολύ πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές από το πρώτο 4λεπτο!

Στο 4΄ οι γηπεδούχοι, που να σημειωθεί ότι ήταν ενισχυμένοι και με νεαρούς παίκτες που παίρνουν χρόνο συμμετοχής και στην πρώτη ομάδα του Προμηθέα, προηγήθηκαν 13-2, στο 6΄ η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στους 17 πόντους (20-3) και στο 8΄ το σκορ ήταν ήδη 25-3 με τον διασυρμό να είναι προ των “πυλών” για την αιγιώτικη ομάδα που δεν έβρισκε με κανένα τρόπο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι παίκτες του Προμηθέα έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 26-8 με την ίδια εικόνα να παρουσιάζει και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 25 πόντους, που ήταν και η μεγαλύτερη στο πρώτο ημίχρονο (35-12 στο 17΄). Το πρώτο εικοσάλεπτο ολοκληρώθηκε εν τέλει με τον Προμηθέα να είναι μπροστά με 42-22.

Το παιχνίδι πλέον ήταν φανερό ότι δεν “γύριζε” αφού στην τρίτη περίοδο η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο (60-36) με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες του Αστέρα φανερά απογοητευμένους από την αναπάντεχη εξέλιξη της αναμέτρησης.

Τώρα απαιτείται ανασύνταξη δυνάμεων εν όψει του επόμενου αγώνα στο Αίγιο με την ισχυρή Δόξα Πύρρου Άρτας, στον οποίο η επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα αποτελεί “μονόδρομο”.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 18 (1), Παπαδόπουλος 2, Καραγιαννίδης 8, Πρέκας 6 (1), Αδαμόπουλος 7 (1), Πλώτας 16 (3), Βλάσσης 10 (2), Λάγιος 8, Βασιλείου 4 (1), Γοργότσης 7, Σκληρός, Λιόλιος.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ξενούλης): Πέτροβιτς 10, Βουρνάς 6, Γκάτζιος 10, Τσουλέας 8 (2), Σταθακόπουλος 1, Σακελλαρόπουλος 2, Καραγγελής, Δούβος 3 (1), Καρακάσης 3 (1), Βαγενάς, Χρυσανθόπουλος 4.