ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ: “Πάλεψε” μέχρι το τέλος αλλά ηττήθηκε στην Πάτρα από τον Γλαύκο/Έσπερο 60-55

Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΣΤΑ PLAY OUT ΤΟΝ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ ΜΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΔΡΑΣ

Με ήττα ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της National League 2, καθώς υπέκυψε με 60-55 στην Κρύα Ιτεών από την Ένωση Γλαύκου/Εσπέρου στο γειτονικό ντέρμπι. Έτσι, θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την ερχόμενη Κυριακή στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου τον Αργοναύτη Νέας Κίου, ενώ η Ένωση διασταυρώνεται με τον Ιωάννινα ΣΚ. Οι ομάδες που θα φτάσουν στις δύο νίκες παραμένουν στην κατηγορία ενώ οι ηττημένοι θα ακολουθήσουν την ΚΑΕ Παραμυθιάς και τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στα τοπικά πρωταθλήματα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν μπροστά στο σκορ στο πεντάλεπτο με 6-7 αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 8΄ πέρασαν μπροστά με 5 πόντους (12-7) και στο 15΄ προηγήθηκαν με 21-16. Η διαφορά των 5 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη με την οποία προηγήθηκαν στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Η ομάδα της Τέμενης αντέδρασε και αφού μείωσε στο 19΄ σε 25-22 ισοφάρισε σε 27-27 με τη λήξη για να πάνε οι δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Γενικά στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε καλό μπάσκετ όπως μαρτυρά και το χαμηλό σκορ με μεγάλη αστοχία και πολλά λάθη εκατέρωθεν.

Στην επανάληψη η Ένωση μπήκε πιο δυνατά και δεν έχασε σε κανένα σημείο την πρωτοπορία στο σκορ, ωστόσο ο Αστέρας ήταν πάντα σε απόσταση “βολής” σχεδόν μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και τελικά την πήραν έστω και δύσκολα με 60-55.

Κρέμιτς και Πανόπουλος ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ από τον Αστέρα Τέμενης ξεχώρισαν οι Βουρνάς και Καραγγελής.

Φωτογραφίες: Δημήτρης Τρασάνης

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 27-27 (ημιχ.), 42-38, 60-55.
ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ ΠΑΤΡΑΣ (Βουρνάς): Καραλής 3 (1), Ροκανάς, Πανόπουλος 12 (2), Αργυρόπουλος 8, Κούτρας 3, Μπόγρης 7 (1), Μπαρδάκας 8, Σερέτης 4, Κρέμιτς 15.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 8 (2), Βουρνάς 16, Μπίρμπας 3 (1), Πέτροβιτς 4, Τσουλέας 4, Βαγενάς, Γκάτζιος 7, Καραγγελής 13, Δούβος.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής (τελευταίας)

Γλαύκος/Έσπερος – Αστέρας Τέμενης 60-55
Προμηθέας 2014 – Παναχαϊκή 70-75
Γαργαλιάνοι – ΑΓΣΙ 20-0 α.α.
Αργοναύτης – Ιόνιος 65-69