Α1 ΕΣΚΑ-Η: Κεραυνός… τάραξε τη Γαλήνη στο ντέρμπι κορυφής (64-49)

ME ΡΑΨΩΔΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΩΝ 6,75 ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση πραγματοποίησε το βράδυ της Δευτέρας ο Κεραυνός μετατρέποντας σε «περίπατο» το ντέρμπι με τη Γαλήνη στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου. Το τελικό 64-49 ήρθε ανέλπιστα εύκολα απέναντι σε μία ομάδα που μετρούσε ισάριθμες νίκες στις εννέα προηγούμενες αγωνιστικές και απόλυτα δίκαια, με τη διαφορά μάλιστα να αγγίζει και τους είκοσι πόντους στην 3η περίοδο.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι “συνήθεις ύποπτοι” Τριπολίδης και Σπηλιόπουλος που μαζί πέτυχαν τους 44 από τους 64 πόντους της ομάδας τους έχοντας συμπαραστάτη στην επίθεση τον Σταμούλη (α΄ ημίχρονο) χωρίς να υστερήσει κανένας από όσους αγωνίστηκαν, στο αμυντικό κομμάτι.

Αντίθετα, για τη Γαλήνη μόλις δυο παίκτες είχαν διψήφια νούμερα στην επίθεση (Κτωρίδης και Πίκιος), με την ομάδα της Πάτρας να μη μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ο Κεραυνός είχε 12 εύστοχα τρίποντα με ποσοστό σχεδόν 50% που θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο αν σε δύο σουτ οι Σπηλιόπουλος, Τριπολίδης δεν πατούσαν οριακά τη γραμμή (μέτρησαν για δύο) ενώ σε άλλα δύο του Ντούλε η μπάλα μπήκε και βγήκε από το καλάθι.

Τα 10λεπτα: 22-12, 13-12, 11-10, 18-15

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Τριπολίδης 25 (5), Χρήστου 2, Σταμούλης 10 (2), Σπηλιόπουλος 19 (3), Ντούλες 5 (1), Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Νάτσκος, Διονυσόπουλος

ΓΑΛΗΝΗ (Γιαννόπουλος): Καραγιάννης 7, Κτωρίδης 11 (1), Χρήστου 2, Πίκιος 13 (1), Σπύρου 2, Τριανταφύλλου 5, Παπαβασιλόπουλος 5, Σούντρης 4