NATIONAL LEAGUE 2: «Πικρή» ήττα στον πόντο για τον Αστέρα Τέμενης στα Γιάννινα (63-62)

Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΕΧΑΣΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΤΌΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ

Η τύχη γύρισε την πλάτη στον Αστέρα Τέμενης που έχασε μεγάλη ευκαιρία για σπουδαίο “διπλό” στα Ιωάννινα κόντρα στον IBC. Επιστρέφοντας από το -6 και ισοφαρίζοντας 56-56 στα μισά της τελευταίας περιόδου έφτασε πολύ κοντά στη νίκη έχοντας, με το σκορ στο 63-62 υπέρ των γηπεδούχων, την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει καθώς η μπάλα έμεινε στα χέρια του Καραγγελή που δεν πρόλαβε να σουτάρει.

O Aστέρας ήταν μπροστά σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο από το ξεκίνημα και έχασε το προβάδισμα λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (38-36). Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς προηγούμενος 14-21 στο α΄ δεκάλεπτο και 27-31 στο 15΄. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανάληψη ο IBC ξέφυγε με 6 πόντους (53-47) και από τη στιγμή που ο Αστέρας ισοφάρισε, το ματς πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι το τελικό 63-62. Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ανδρέας Βουρνάς (26π.) που όμως δεν ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα της Τέμενης.

Διαιτητές: Πράττος, Μπουγλός Π., Πάνος.

Δεκάλεπτα: 14-21, 24-17, 15-09, 10-15.

IBC (Παπαδόπουλος): Γκουντουβάς 20(3), Ραντιβόγεβιτς 17(4), Ζώτος 10, Μάντζιος 6, Τσίρμπας 3(1), Χίντζιος, Μπαρτζώκας 5, Ιωαννίδης, Βελώνης 2.

Αστέρας Τέμενης B.C (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος, Βουρνάς 26(3), Πέτροβιτς 11(1), Σταθακόπουλος 4, Καρακάσης, Τσουλέας 7(1), Βαγενάς, Γκάτζιος 12, Καραγγελής 2, Δούβος.

Ο Αστέρας την ερχόμενη Κυριακή θα αντιμετωπίσει στο Αίγιο τον επικίνδυνο Αργοναύτη Νέας Κίου στο τελευταίο παιχνίδι για το 2023, στις 7 Ιανουαρίου 2024 θα πάει στους Γαργαλιάνους και θα κλείσει τον πρώτο γύρο με το γειτονικό ντέρμπι κόντρα στην ΑΕ Γλαύκου/Εσπέρου στο κλειστό του Αιγίου (14/1).