Τρία μετάλλια ο Κένταυρος Αιγίου σε αγώνα Τοξοβολίας Ανοιχτού χώρου στο ΟΑΚΑ

ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΣΤΟ ΒΑΘΡΟ ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ

Τρεις αθλητές του Κένταυρου Αιγίου συμμετείχαν στον αγώνα Τοξοβολίας Ανοιχτού χώρου που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο ΟΑΚΑ και κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο κατακτώντας χρυσό, ασημένιο και αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα. Η Μάρα Μεντζελοπούλου κέρδισε την πρώτη θέση και το χρυσό µετάλλιο στο Σύνθετο Τόξο Γυναικών U18 και η Eιρήνη Μαρκορά το ασηµένιο µετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα. Οι δύο αθλήτριες “κονταροχτυπήθηκαν” για τη πρώτη θέση, αφού στον γύρο κατάταξης προηγήθηκε η Ειρήνη Μαρκορά, αλλά στο µεγάλο τελικό των ολυµπιακών γύρων κέρδισε η Μάρα Μεντζελοπούλου, µε µόλις δύο πόντους. Το χάλκινο μετάλλιο το κατέκτησε ο Ορέστης Χλιάπας στο Ολυµπιακό Τόξο Ανδρών U21.

Στην Κατερίνη η επιλογή για την Εθνική ομάδα

Ολόκληρος ο Απρίλιος είναι γεµάτος από αγώνες Τοξοβολίας στην Ελλάδα, αφού στην Κατερίνη θα γίνει ο πρώτος αγώνας για την επιλογή αθλητών στην Εθνική Οµάδα Νέων στις 13 και 14 Απριλίου. Παράλληλα την ίδια ηµεροµηνία θα διεξαχθεί αγώνας Field Target στο δάσος της Στροφυλιάς, όπου αναµένεται να προσελκύσει περισσότερους από 100 τοξότες απ’ όλο Ο “Κένταυρος” θα συµµετάσχει µε συνολικά δέκα αθλητές του.