Δεύτερη νίκη για τον Κεραυνό, 61-54 τον Λέοντα Λεχαίου

ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ 41-23 ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Αν και έκανε τα εύκολα, δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κεραυνός νίκησε τελικά με 61-54 τον Λέοντα Λεχαίου 2014 κάνοντας το “2 στα 2” στην έδρα του. Αυτό είναι που μετράει καθώς μέσα στο Αίγιο πρέπει να κερδίσει όλες τις ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο, αυτόν της παραμονής.

Η ομάδα του Αιγίου μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο πήγε στην ανάπαυλα με + 18 (41-23) δείχνοντας ότι θα κάνει περίπατο. Όμως η ανεξήγητη χαλάρωση σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη στην 3η περίοδο, έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να “ροκανίσουν” τη διαφορά και στο 30΄ να μειώσουν σε 52-49! Δηλαδή το σκορ της 3ης περιόδου ήταν 11-26!!! Σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το 35΄ αφού καμία από τις δυο ομάδες δεν σκόραρε για ένα ολόκληρο πεντάλεπτο με τον Κεραυνό στη συνέχεια να βρίσκει περισσότερες λύσεις και παίζοντας καλή άμυνα να φτάνει στο τελικό 61-54 (μόλις 9-5 το σκορ στην τελευταία περίοδο).

Διαιτήτευσαν οι Ντάνος και Καββαδάς. Τα 10λεπτα: 26-13, 41-23 (ημ.), 52-49, 61-54.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Αγγελόπουλος 15 (2), Κουκουλομάτης 8 (2), Μούκας 18 (2), Μπεκρής 8, Δημόπουλος 3, Τζελέπης 2, Λυμπερέας 7, Μπιτσάκος, Ράπτης, Οικονομίδης, Παρίσης.
ΛΕΟΝΤΑΣ: Σταυριανόπουλος 5, Μακρής 18 (4), Πασπαλάς 4, Μπαλτζής 14 (3), Κουρούπης 1, Βασιλόπουλος 5, Αμπαδιωτάκης 2, Σβερκούνος 4, Ντόρμπαρης 1.

* Ο προπονητής του Κεραυνού Αιγίου, Θανάσης Λιόνας δήλωσε τα εξής: «Παρουσιάσαμε δυο εικόνες στο παιχνίδι. Μια πολύ καλή στο α΄ ημίχρονο και μια μέτρια στην επανάληψη. Βέβαια, έπαιξε ρόλο και η αντίδραση του Λέοντα, όμως η καλή μας άμυνα λειτούργησε και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη, τόσο από πλευράς βαθμολογικής, όσο και για τον ψυχολογικό τομέα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Αφιερώνουμε τη νίκη στον Διαμαντή Σταθακόπουλο, ο οποίος δεν είναι κοντά μας λόγω σοβαρού τραυματισμού».