ΜΠΑΣΚΕΤ: ΝΕΟ Ληξουρίου – Ακράτα 80-62

Το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο στοίχισε στην Ακράτα που γνώρισε την ήττα στο Ληξούρι με 80-62. Βρέθηκε 20 πόντους πίσω και παρά την αντεπίθεση που ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο, με πίεση σε όλο το γήπεδο, δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς. Μείωσε μέχρι και τους 7 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο, ξέφυγαν πάλι στο σκορ και τελικά έφτασαν άνετα στη νίκη. Ο Τρυφωνόπουλος με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ΝΕΟΛ, οδηγώντας το στη νίκη. Πλέον η ομάδα της ανατολικής Αιγιάλειας κινδυνεύει σοβαρά και με τον Ηλυσιακό εντός έδρας την επόμενη αγωνιστική, η νίκη αποτελεί “μονόδρομο”.

Διαιτητές: Κοτσώνης-Μελισσάρης.

Δεκάλεπτα: 30-16, 47-27, 56-47, 80-62.

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 9, Σαρικάς 16 (2), Ανδρικόπουλος 5, Τρυφωνόπουλος 24, Λαμπρόπουλος 14 (2), Μαρούλης 12.

Ακράτα (Ζίζηλας): Τσιακμάς 3, Ονάσογλου 22 (4), Αμβράζης 1, Γκιζόγιαννης 8, Γκόβας 11 (2), Σίνης 6, Βεσκούκης 11 (1), Θανόπουλος.