ΑΚΡΑΤΑ: Έχει… σφυγμό, νίκησε τον Γλαύκο 78-72

Την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής πέτυχε η Ακράτα διατηρώντας τις λιγοστές της ελπίδες για αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού. Για την 16η αγωνιστική νίκησε στο “Κωνσταντίνος Σπηλιωτόπουλος” τον Γλαύκο στο γειτονικό ντέρμπι με 78-72 δείχνοντας μεγάλο πάθος για την κατάκτηση του ροζ φύλου. Βέβαια ο δρόμος είναι μακρύς και κυνηγάει μία μεγάλη υπέρβαση. Και ουσιαστικά, ο χθεσινός της αντίπαλος είναι η μόνη ομάδα που μπορεί να ξεπεράσει αν καταφέρει να φτάσει στο “θαύμα”.

Η Ακράτα ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα και έδειξε αποφασισμένη να φτάσει στη νίκη που θα την κρατούσε “ζωντανή” για τη συνέχεια. Προηγήθηκε 12-4 στο 8΄, 15-9 στο α΄ δεκάλεπτο, 29-24 στο 18΄ και έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (35-28). Στην επανάληψη και μέχρι το τέλος της γ΄ περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε, αλλά μετά το 30΄ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής και στο 32΄ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 55-56! Η αντίδραση όμως των παικτών του Νίκου Ζίζηλα ήταν άμεση και μπροστά στο φάσμα μιας ήττας που θα ήταν “καταστροφική”, βρήκαν το σθένος να πάρουν ξανά τα “ηνία” του παιχνιδιού και να φτάσουν μάλιστα στη νίκη με σχετική άνεση. Να σημειωθεί, ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος, η Ακράτα υπερτερεί της πατρινής ομάδας, καθώς κάλυψε τη διαφορά της ήττας της στο πρώτο γύρο με μόλις έναν πόντο. Ένα ματς, που αν τότε το είχε κερδίσει θα είχε σαφώς περισσότερες ελπίδες σήμερα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης – Χρηστίδης.

Δεκάλεπτα: 15-9, 35-28, 51-48, 78-72.

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Κυρίτσης 6, Βασιλάτος, Μουρατίδης 28 (2), Κατωπόδης 10, Πολύδερας, Κώστας, Γιαννούλης 16, Δορλής 8 (1), Γιοβάς 10 (2).

ΓΛΑΥΚΟΣ (Δεράος): Αναστασόπουλος 2, Βουρνάς 22, Τριπολίδης, Κουκουλομμάτης 8 (2), Σπύρου, Θανόπουλος 12 (4), Παπαβασιλόπουλος 12, Λαμπρόπουλος 8, Χατζηκάλφας 8 (2), Γαλάνης, Δημάκος.