ΣΤΙΒΟΣ: 8 μετάλλια για τον Αθηνόδωρο στους διασυλλογικούς αγώνες στίβου

Θριαμβευτική ήταν η εμφάνιση των αθλητών και ιδιαίτερα των κοριτσιών του Αθηνόδωρου στο διασυλλογικό πρωτάθλημα του 7ου ομίλου που ολοκληρώθηκε στο Pαμπελοποννησιακο στάδιο στην Πάτρα.

5 χρυσά μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα, 4 στη σκυταλοδρομία 4Χ400 και 3 ασημένια μετάλλια είναι ο απολογισμός μόνο των μεταλλίων, καθώς οι νεαροί αθλητές κατέκτησαν στο σύνολό τους πολύ καλές θέσεις ενώ σημείωσαν 14 ατομικά ρεκόρ, ένα εκ των οποίων είναι και ρεκόρ συλλόγου.

Συγκεκριμένα, στα πρωινά αγωνίσματα η Ασημίνα Σκαπετοράχη κάνοντας ατομικό ρεκόρ στα 2.000 μ. με φυσικά εμπόδια (8.01.60), κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Επίσης το χρυσό μετάλλιο με ατομικό ρεκόρ στα 400 μ. (60.85 ) κέρδισε η Μαρίνα Λαμπίρη ενώ δεύτερη στο ίδιο αγώνισμα ήταν η Χρυσούλα Παπαπέτρου με επίδοση 63.93. Χρυσό κέρδισε και η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου στα 100 μ. με εμπόδια με επίδοση 14.79.

Δεν ανέβηκαν στο βάθρο αλλά είχαν πολύ καλή παρουσία, στα 1500 μ η Ευγενία Βαρβία με επίδοση 5.03.52 και στα 100 μ. ο Αλέξανδρος Μεντζελόπουλος (12.29) και ο Αναστάσιος Καρανικόλας (12.71). Έπεται συνέχεια με τα απογευματινά αγωνίσματα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα απογευματινά αγωνίσματα:

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Α (1,5 Κ)
6η θέση ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΡΑΟΥΔΑΚΗΣ (2008) 21.07 Ατομικό ρεκόρ.

2ος ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (2006) • 9:33.51 Ατομικό ρεκόρ
4Χ100 ΑΓΟΡΙΑ Κ18 (Μεντζελόπουλος, Παππάς, Σκαπετοράχης και Καρανικόλας)
7η 49.20

4Χ400 Κ (Κουνινιώτη, Βίλλιου, Σκαπετοράχη, Παπαπέτρου)
1η 4:26.07

Να σημειωθεί ότι οι περισσότεροι αθλητές, γεννημένοι το 2007, το 2008 και το 2009, είναι οι “μικροί” της κατηγορίας και θα έχουν την ευκαιρία και την επόμενη χρονιά να διεκδικήσουν ακόμα καλύτερες θέσεις και επιδόσεις.