Σπουδαίο “διπλό” για την Ακράτα στην πρεμιέρα της Α2 ΕΣΚΑ-Η (61-71)

ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΑΛΕΞΙΩΤΙΣΣΑΣ

Μεγάλη νίκη με 71-61 επί του Προφήτη Ηλία πέτυχε η Ακράτα στο κλειστό της Αλεξιώτισσας ξεκινώντας με το «δεξί» το φετινό πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑ-Η. Το ματς ήταν ισόπαλο στο 30΄ (45-45) αλλά η ομάδα του Νίκου Ζίζηλα το τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε ρυθμούς και με επί μέρους σκορ 26-16 έφτασε στο τελικό 71-61. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες και στο ημίχρονο με 31-31.
Η ομάδα της ανατολικής Αιγιάλειας ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με “όπλο” την πολύ καλή της άμυνα αλλά και την αστοχία των γηπεδούχων έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με διψήφια διαφορά πόντων (8-19).

Ο Προφήτης Ηλίας αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε αυτός διαφορά 11 πόντων σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια με 31-31.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο όπου κυριάρχησε η αστοχία εκατέρωθεν και το χαμηλό σκορ (14-14) για να βρεθούν πάλι ισόπαλες στο 30΄, αυτή τη φορά με 45-45. Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο η ομάδα του Νίκου Ζίζηλα ήταν “καταιγιστική”, πέτυχε 26 πόντους και έφτασε στη μεγάλη νίκη παίρνοντας μάλιστα διψήφια διαφορά.
Σωτηρόπουλος, Τσιρώνης και Χριστόπουλος ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λεοντίου, Ζαρίφης και Χριστόπουλος.

Τα 10λεπτα: 8-19, 23-12, 14-14, 16-26

ΠΡΟΦ. ΗΛΙΑΣ (Κοτσώνης): Χριστόπουλος 11, Κατέβας 7 (1), Καρατζαφέρης 9, Ζαρίφης 13 (2), Λεοντίου 19 (2), Κοτσώνης 2, Γαλύφας, Κατσιγιάννης, Αγγιούς, Πάσιος

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Τσιρώνης 13, Χριστόπουλος 11 (3), Σπηλιάδης 2, Σωτηρόπουλος 21 (1), Τάρναρης 6, Πετρόπουλος 6, Τσιρίκος 2, Γιαννόπουλος 2, Δημόπουλος 4, Βασιλακόπουλος 4.