ΜΠΑΣΚΕΤ – Α1 ΕΣΚΑ-Η: 8η φετινή νίκη για τον Κεραυνό που πέρασε από την Αγυιά με 69-65

MIA EΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΟΡΥΦΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΚΑΙ ΑΗΤΤΗΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΣΤΟ ΑΙΓΙΟ

Ο Κεραυνός Αιγίου πέτυχε την 8η φετινή του νίκη σε 9 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η και παρέμεινε στη δεύτερη θέση αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά από τα Ροϊτικα και τους Νέους Γλαύκου που γνώρισαν ήττες. Νίκησε στην Πάτρα την ΑΕ Αγυιάς με 69-65 σε ένα παιχνίδι που ήταν εξαιρετικός στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο και μάλιστα στο 30΄ προηγήθηκε με 44-58. Όμως στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Γιούπη χαλάρωσαν αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα οι νεαροί παίκτες των γηπεδούχων να κάνουν ένα επί μέρους 21-11 και να μειώσουν τη διαφορά χωρίς ωστόσο να φτάσουν σε σημείο να διεκδικήσουν τη νίκη.

Πλέον, περιμένει το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με την πρωτοπόρο Γαλήνη την επόμενη Δευτέρα στο κλειστό του Αιγίου όπου με νίκη θα «πατήσει» στην κορυφή. Η Γαλήνη γλύτωσε στο …τσακ την ήττα στο κλειστό της Αλεξιώτισσας και χρειάστηκε παράταση για να φτάσει στην 9η φετινή της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι νεαροί παίκτες της Αγυιάς μπήκαν με ενθουσιασμό στο προχθεσινό παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Κεραυνού προηγήθηκαν με 19-14. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 30-32 και χάρη στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 44-58 για να μειώσουν τη διαφορά οι γηπεδούχοι στο κακό γτρίτο δεκάλεπτο των παικτών του Γιάννη Γιούπη και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 65-69. Τριπολίδης, Ντούλες, Σπηλιόπουλος ήταν η κορυφαία τριάδα των νικητών με τους Σίψα, Λαγογιάννη, Χριστόπουλο να ξεχωρίζουν από τους ηττημένους.

Τα 10λεπτα: 19-14, 11-18, 14-26, 21-11

ΑΓΥΙΑ (Χατζαρας): Σίψας 19 (5), Χριστόπουλος 14, Στόλλας 2, Λαγογιάννης 20 (3), Παπούλιας 2, Χαντζάρας 2, Αλεξόπουλος 3 (1), Παπαφωτίου 3 (1), Καρά Αχμέτ

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Σπηλιόπουλος 14 (1), Καλογιάννης 5, Τριπολίδης 23 (3), Ντούλες 17 (3), Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Νάτσκος 4, Ανδρικόπουλος 3 (1)