ΜΠΑΣΚΕΤ/Α2 ΕΣΚΑ-Η: Εντός έδρας ήττα από τον Πυρσό για την Ακράτα (64-66)

Η Ακράτα πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα στο ντέρμπι με τον Πυρσό γνωρίζοντας μία εντός έδρας ήττα που την άφησε εκτός της πρώτης πεντάδας των πλει οφ μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής. Η ήττα με 64-66 αφήνει μια “πικρή” γεύση αφού μπορεί να αποβεί καθοριστική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς ήρθε από μία ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο. Ουσιαστικά πήγε… στράφι ο θρίαμβος της προηγούμενης αγωνιστικής στην Πάτρα επί του Τρίτωνα, ωστόσο οι ελπίδες για την κατάληψη της 5ης θέσης παραμένουν αφού απομένουν ακόμη επτά αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος.

Η Ακράτα “ξύπνησε” αργά, έκανε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο με επί μέρους σκορ 24-11 αλλά δεν πρόλαβε τη μεγάλη ανατροπή πληρώνοντας την κακή της εμφάνιση μέχρι το 30΄ που έχανε 40-55. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 10-20 και το ημίχρονο 25-39.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι Τσιρώνης, Τσινούκας και Πετρόπουλος ενώ από τους νικητές που ουσιαστικά με τη νίκη τους “κλείδωσαν” τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ, ξεχώρισαν οι Σκούτας, Κοροβέσης, Κεφαλάς και Μουλαράς.

Την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Σκαγιοπούλειο με το οποίο ισοβαθμεί στους 28 βαθμούς σε ένα παιχνίδι που ο νικητής θα διατηρήσει τις ελπίδες του, σε αντίθεση με τον ηττημένο που ουσιαστικά θα τεθεί εκτός στόχων, ειδικά αν ένας εκ των Κεφαλληνιακού ή Πήγασου κερδίσει και αυξήσει τη διαφορά στις δύο νίκες.

Τα 10επτα: 10-20, 25-39, 40-55 64-66.

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Τσιρώνης 22 (3), Πετρόπουλος 14, Τσινούκας 15, Βασιλάτος 6 (2), Σωτηρόπουλος 5, Τζαβέλας, Βασιλακόπουλος 2, Μπομπόκης.

ΠΥΡΣΟΣ (Σολωμός): Σκούτας 13, Αντζουλάτος 4, Κεφαλάς 10 (2), Κούγιας 4, Κοροβέσης 11 (2), Μιαούλης 8 (1), Τάγκαλος 5 (1), Μουλαράς 11 (1), Τριανταφύλλου.