Πρωτιά για Καραμπούλα και Σαπίου στον 12ο Ημιμαραθώνιο Αγρινίου

Δύο δρομείς του ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΥ ήταν νικητές στον 12ο Ημιμαραθώνιο Αγρινίου “Μιχάλης Κούσης”, τόσο στους άνδρες όσο κι στις γυναίκες! Ο Ηλίας Καραμπούλας έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού σε χρόνο 1:19:49 και στις γυναίκες η Βηθλεέμ Σαπίου πρώτευσε με χρόνο 1:31:24.

Με τη παρουσία αθλητών όλων των ηλικιών που ξεπέρασε τις 2.000 συμμετοχές πραγματοποιήθηκε ο Ημιμαραθώνιος Δρόμος προς τιμήν του Αγρινιώτη μαραθωνοδρόμου Μιχάλη Κούση.
Την εκκίνηση έδωσε ο Δήμαρχος Αγρινίου στις 10.15 π.μ. από τη θέση Βαριά (Δογρή) Τριχωνίδας, με διαδρομή Παντάνασσα – Παραβόλα – Τραγάνα – Καινούργιο –Παναιτώλιο – Διασταύρωση Παναιτωλίου – Εθνική Οδός – Χαριλάου Τρικούπη και Τερματισμό στην Πλατεία Δημοκρατίας όπου οι Αγρινιώτες υποδέχθηκαν με χειροκροτήματα τους δρομείς.

Στους άνδρες 2ος ήταν ο Ιωάννης Τσιαμπούλας με χρόνο 1:23:47 και 3ος ο Ανδρέας Ανδριόπουλος με χρόνο 1:23.58. Στις γυναίκες 2η η Δήμητρα Τζαλοκώστα με χρόνο 1.33.03 και στην 3η θέση τερμάτισε η Νικολέτα Τσιάμη με χρόνο 1:38:48.