Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ: Ξεκίνησε με ήττα 0-3 από την ΑΕΚ τη νέα χρονιά

ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΕΝΩΣΗ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΓΙΟ – ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Η ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΓΙΩΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

“Ποδαρικό” με ήττα έκανε για το 2023 ο Α.Ο. Αιγιαλέων αφού δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της ΑΕΚ στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου. Η Ένωση επικράτησε με 3-0 σετ για την 8η αγωνιστική της Pre League, πιάνοντας υψηλή απόδοση μπροστά σε 50-60 φιλάθλους της ομάδας που μετέτρεψαν σε… Νέα Φιλαδέλφεια το Κλειστό του Αιγίου. Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 300 θεατές που χειροκρότησαν μετά τη λήξη τις δύο ομάδες. Η ήττα πάντως ήταν μάλλον αναμενόμενη, ίσως όχι όσο αφορά στην έκταση του σκορ και στα τρία σετ, ουσία πάντως δεν αλλάζει. Ο Α.Ο. Αιγιαλέων έχει μπροστά του παιχνίδια που μπορεί να κερδίσει και να πραγματοποιήσει τον στόχο του που δεν είναι άλλος από την παραμονή. Να σημειωθεί ότι στο κλειστό βρέθηκε ισχυρή αστυνομική δύναμη – λόγω της παρουσίας των οπαδών της ΑΕΚ – που ωστόσο δεν χρειάστηκε να επέμβει αφού όλα κύλησαν ομαλά.

Χαλαρό ξεκίνημα στο πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά από νωρίς – σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν πολύ χαλαροί – παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα. Το 4-12 μετατράπηκε σε 4-15 χάρη στα σερβίς του Ράμος, ενώ με τους Μπατατζίμ και Μελλέ να συνεισφέρουν σε άμυνα και επίθεση έφτασε στο 10-24 και ο Παλέντζας με ωραίο καρφί έκανε το 12-25 και το 0-1 στα σετ.
Στο δεύτερο σετ, ο ΑΟ Αιγιαλέων ξεκίνησε δυνατά, πήρε προβάδισμα (2-1, 3-2), όμως Μπατατζίμ και Παλέντζας ανέτρεψαν την κατάσταση (5-7). Ωστόσο με σερί 5-1 η ομάδα του Αιγίου πέρασε εκ νέου μπροστά με 10-8. Η ΑΕΚ βελτίωσε το μπλοκ της, έχοντας έτσι δεύτερες και τρίτες μπάλες, ανατρέποντας το σκορ (11-12, 12-17) περνώντας πρώτη το «φράγμα» των 20 πόντων (16-20) και κατέκτησε το σετ με 25-18, με τον Μπατατζίμ να «εκτελεί» τους γηπεδούχους.

Στο τρίτο σετ, ο Μπαρμπούνης και Παλέντζας ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα με την ΑΕΚ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 5-3 και 7-5. Με τον Ράμος να «σκεπάζει» το φιλέ και τον Αχιλλεόπουλο να βγάζει εξαιρετικές άμυνες, η ΑΕΚ είχε δεύτερη ευκαιρία στις περισσότερες φάσεις ανεβάζοντας τη διαφορά στους 5 (10-15). Ο Μπαρμπούνης με άσσο «έγραψε» το 11-17 και η Ένωση δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 25-17 και 3-0 στα σετ, εν μέσω αποθέωσης από τους «κιτρινόμαυρους» φιλάθλους.

Τα σετ: 12-25, 18-25, 17-25

Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (Παναγιώτης Παπαδόπουλος): Λιβαθηνός, Βασιλάκος, Κανάς, Μούρτζης, Δασκαλόπουλος, Μαυραγάνης, Κάβουρας, Σύρος (λ), Μαρτίνο (λ), Σαλαβασίδης, Χασάπης, Τσιχλιάς, Φερτάκης.

Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίου): Ράμος, Μελλές, Ρούσης, Παλέντζας, Μπαρμπούνης, Μπατατζίμ / Αχιλλεόπουλος (λ), Πολυχρονιάδης (λ), Κονίδης, Καβαρινός.