ΜΠΑΣΚΕΤ – NATIONAL LEAGUE 2: Με μεγάλο “διπλό” ξεκίνησε η νέα χρονιά για τον Αστέρα Τέμενης (64-75)

“AΛΩΣΕ” ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΩΝ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ ΝΑ ΕΥΣΤΟΧΕΙ ΣΕ 8 ΤΡΙΠΟΝΤΑ!

Με την πιο μεγάλη φετινή νίκη άνοιξε η “αυλαία” του 2024 για τον Αστέρα Τέμενης που “άλωσε” το κλειστό των Γαργαλιάνων επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 75-64 για τη 10η αγωνιστική της National League 1. Με τον Βουκάντιν Πέτροβιτς να είναι ασταμάτητος ευστοχώντας σε 8(!) τρίποντα και με άμυνα για σεμινάριο έβαλε “στοπ” στο εντυπωσιακό σερί των γηπεδούχων που μετρούσαν πέντε συνεχόμενες νίκες και πριν το παιχνίδι είχαν αναρριχηθεί  στη δεύτερη θέση του Α΄ ομίλου.

Ο ΓΣ Γαργαλιάνων ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και με τον αέρα του σερί νικών που είχε “χτίσει” αλλά και με τη δύναμη της έδρας προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-16.

Από εκεί και πέρα, ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του, ο Πέτροβιτς άρχισε να… πυροβολεί κατά ριπάς και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 36-34. Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη για την ομάδα της Τέμενης που έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Με επί μέρους σκορ 15-23 ξέφυγε στο 30΄ με 59-49 και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τους γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Ντεμπούτο για τους νικητές έκανε και ο Αλέξης Μπίρμπας, το νέο μεταγραφικό τους απόκτημα, όπως και ο Γαβρίλης για τους Γαργαλιάνους. Ο Μπίρμπας (24 χρονών – 1.90 μέτρα) έχει αγωνιστεί με την Παναχαϊκή στη Γ΄ Εθνική, και ακόμη σε Γαλήνη και Παναχαϊκό.

Ξενούλης: “Κατέθεσαν ψυχή, πείσμα και θέληση για τη νίκη”

Ο προπονητής του Αστέρα Τέμενης, Αρης Ξενούλης δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Σήμερα κάναμε μια σπουδαία νίκη και γι΄ αυτό θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, γιατί εκτός από το πρώτο 10λεπτο, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο αμυντικό μας πλάνο. Κατέθεσαν ψυχή, πείσμα και θέληση για τη νίκη. Από τη β΄ περίοδο και μετά ελέγξαμε το παιχνίδι, περάσαμε μπροστά και καταφέραμε να επικρατήσουμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, σε μια πολύ δύσκολη έδρα. Ήταν σπουδαίο που η ομάδα έβγαλε αντίδραση μετά τα δυο ατυχή αποτελέσματα κι αυτό πιστώνεται στους παίκτες μου. Συνεχίζουμε, γιατί μπροστά μας έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Αθλητική Ενωση Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ που είναι ενισχυμένη. Παλεύουμε όλα τα παιχνίδια σε αυτόν τον μαραθώνιο και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο».

Διαιτητές: Ραπτογιάννης-Μπον-Χρήστου

Δεκάλεπτα: 19-16, 15-20, 15-23, 15-16.

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Σίμοβιτς 16, Σκλήβας 18, Παπουτσής 8(2), Λαζαρίδης 5(1), Γιαννόπουλος 5(1), Γιαννακόπουλος 4, Γαβρίλης 3(1), Μπουκουβάλας, Κυριακόπουλος 2, Τσαγκάρης 3(1).

Αστέρας Τέμενης B.C (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 5(1), Βουρνάς 6, Μπίρμπας 3(1), Πέτροβιτς 28(8), Σταθακόπουλος 7, Τσουλέας 3(1), Βαγενάς 2, Γκάτζιος 12, Καραγγελής 9(1), Δούβος.