NATIONAL LEAGUE 2: Eύκολη και αναμενόμενη νίκη του Αστέρα Τέμενης επί του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 73-49

Η ΑΙΓΙΩΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΑ ΕΠΤΑ ΡΟΖ ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗΣ

Ο Αστέρας Τέμενης είχε εύκολο έργο απέναντι στον ουραγό – και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα – ΑΓΣ Ιωαννίνων και έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 73-49 βελτιώνοντας τη θέση του στο βαθμολογικό πίνακα του 1ου ομίλου της National League 2. Ωστόσο είχε αρκετά κενά διαστήματα, ειδικά στην 3η περίοδο όταν “κόλλησε” για σχεδόν 5΄ στους 49 πόντους και οι φιλοξενούμενοι  με ένα επί μέρους σκορ 14-2 μείωσαν τη διαφορά από τους 27 πόντους στους 13. Βέβαια δεν απειλήθηκε ποτέ αφού η υπόθεση νίκη είχε τελειώσει πριν… αρχίσει το ματς, αλλά θα πρέπει να βελτιώσει την απόδοσή του εν όψει της δύσκολης συνέχειας, αρχής γενομένης από τον αγώνα της επόμενης Κυριακής στην Κέρκυρα με τον Ιόνιο.

Ο Άρης Ξενούλης κράτησε βέβαια για αρκετή ώρα βασικούς παίκτες στον πάγκο για να τους ξεκουράσει ενώ δεν έπαιξε ο τραυματίας Ανδρέας Βουρνάς. Να σημειωθεί ότι ο Αστέρας ξεκίνησε το ματς με σερί 14-0 και η νεανική ομάδα των φιλοξενουμένων πέτυχε το πρώτο της καλάθι 2,5 λεπτά πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.

Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Νεκτάριος Καραγγελής και κατά διαστήματα ο Τσουλέας και ο Σακελλαρόπουλος, ο οποίος όμως ήταν πολύ άστοχος στα τρίποντα, όπως και όλη η ομάδα. Μεγάλη αστοχία (για ένα ακόμη παιχνίδι) ο Αστέρας είχε και στις βολές (50%), ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μόλις δύο σε όλο το παιχνίδι ( 14/16). Από τον ΑΓΣΙ κορυφαίος ήταν ο Ματσάγγας, μοναδικός έμπειρος παίκτης στη σύνθεσή του και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μαγκλάρας.

Διαιτητές: Πολάτογλου, Διόλατζης, Τσαούση.

Δεκάλεπτα: 15-4, 36-16, 52-37, 73-49.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ (Άρης Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 10(2), Καραγγελής 23(1), Πέτροβιτς 8(2), Τσουλέας 8(1), Γκάτζιος 2, Σταθακόπουλος 9(1), Δούβος 4, Μπίρμπας 3, Καρακάσης 6(1).

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Παναγιώτης Ασπρούδης): Ματσάγγας 17(1), Παδιός, Τσόλης Γ., Θεοδωρόπουλος 5, Ντούμας 8, Τασουλής 8, Μακρής 1, Πετρίδης, Κοντός, Τσόλης Γ., Μαγκλάρας 10, Τούλιας.