Τη… μοναξιά της κορυφής απολαμβάνουν οι Λύκαινες (0-5)!

Με το επιβλητικό 0-5 επικράτησε η γυναικεία ομάδα των Λύκων Αιγιάλειας στο “παγωμένο” νησί των Φαιάκων επί της τοπικής Κέρκυρας 1996 και συνεχίζει με το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Γ΄ Εθνικής! Μάλιστα, μετά την αναβολή λόγω καιρού, του αγώνα ΑΟ Ανατολής – Ατρομήτου Ζαρουχλείκων, έμειναν μόνες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά τις 4 πρώτες αγωνιστικές, έστω και με ένα ματς περισσότερο.
Το παιχνίδι στην Κέρκυρα ήταν σκληρό και οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, προερχόμενες από μία εντυπωσιακή νίκη την προηγούμενη αγωνιστική επί του Κεραυνού Θεσπρωτικού με 7-4!!! Ωστόσο, οι Λύκαινες δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια για να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά τους και στο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη 0-3! Τον “χορό” των γκολ άνοιξε η Αλεξία Παπαδοπούλου για να ακολουθήσουν άλλα δύο με πέναλτι. Πρώτα από τη Γιάννα Λαλιώτη (με διπλή προσπάθεια αφού αρχικά απέκρουσε η τερματοφύλακας) και η Αλεξία (πάλι).
Στις αρχές της επανάληψης η Μαρία Παπαπέτρου πέτυχε το 4-0 και αφού μεσολάβησε απόκρουση της Βασιλείου σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε η Κέρκυρα 1996, το σκορ έκλεισε με το τρίτο προσωπικό της γκολ η Αλεξία Παπαδοπούλου, μετά από έξοχη πάσα της Ιουλίας Κοντογιάννη.
Τώρα, “όλα τα λεφτά” είναι το ντέρμπι κορυφής που ακολουθεί στις 20 Ιανουαρίου στο δημοτικό στάδιο Αιγίου με τον Ατρόμητο Ζαρουχλείκων, που θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια.
ΛΥΚΑΙΝΕΣ: Βασιλείου, Δεσπ. Νικολάου, Χρ. Νικολάου, Φατσιά, Ελ. Παπαδοπούλου, Ευγενοπούλου, Μητροπούλου, Κοντογιάννη, Παπαπέτρου, Αλ. Παπαδοπούλου, Λαλιώτη (Γιαννοπούλου, Βλάχου, Ρούσσα).