Α1 ΕΣΚΑ-Η: Η ΕΑΠ “γκρέμισε” από την κορυφή τον Κεραυνό Αιγίου (76-60)

ΜΕ ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΦΕΤΙΝΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΥΡΟ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΙΓΙΟΥ

Με τη χειρότερη φετινή εμφάνιση και τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα συνοδεύτηκε η 1η αγωνιστική του δευτέρου γύρου για τον Κεραυνό. Έχασε στην Πάτρα από την ΕΑΠ με 76-60 πέφτοντας από την πρώτη θέση της βαθμολογίας αφού την ίδια ώρα η Γαλήνη με τη νίκη της επί της Απολλωνιάδας στο κλειστό της Περιβόλας έμενε μόνη στην κορυφή.

Ο Κεραυνός παρότι ήταν άστοχος από το ξεκίνημα, χάρη στην καλή του άμυνα προηγήθηκε 12-16 στην πρώτη περίοδο αλλά αυτό ήταν και το μοναδικό διάστημα που βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με διαφορά 6 πόντων (36-30) την οποία διατήρησαν και στο 30΄(56-50).

Η 4η και καθοριστική περίοδος ήταν ακόμη χειρότερη για τους παίκτες του Γιάννη Γιούπη που πέτυχαν μόλις 10 πόντους και η ΕΑΠ χωρίς να… βγάζει μάτια με την απόδοσή της το εκμεταλλεύθηκε και με ένα 20-10 έφτασε εύκολα στη νίκη “εκτοξεύοντας” και τη διαφορά στος 16 πόντους.

Ο νεοφερμένος Νίκος Μοσχοβάκης ήταν ο μόνος που ξεχώρισε από την αιγιώτικη ομάδα ενώ η απουσία του τραυματία Τριπολίδη στοίχισε αυτή τη φορά κάτι που δεν έγινε στο προηγούμενο παιχνίδι. Σύμφωνα δε με τις εκτιμήσεις θα απουσιάσει και από τα δύο επόμενα παιχνίδια με την Ολυμπιάδα Πατρών εκτός έδρας και το ΑΟ Δύμης στο Αίγιο.

Από την ΕΑΠ πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα οι Σιδάς, Τοπιντζής, Δ. Φραγκισκάτος, Μπεκατώρος και  Βαμβουκάκης.

Τα 10λεπτα: 12-16, 24-14, 20-20, 20-10.

ΕΑΠ (Φραγκισκάτος): Σιδάς 17 (1), Τοπιντζής 16 (2), Δ. Φραγκισκάτος 15, Μπεκατώρος 12 (4), Βαμβουκάκης 13 (2), Μπαλάσκας 2, Δίπλαρος 1, Σαββόγλου, Τάγκαλος, Γιατράς, Γιαννόπουλος, Φραγκισκάτος Γ.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Σπηλιόπουλος 11 (1), Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Χρήστου 2, Ντούλες 11 (1), Μοσχοβάκης 23 (3), Καλογιάννης 2, Σταμούλης 6, Νάτσκος, Διονυσόπουλος, Φιλίππου.