Παναιγιάλειος – Διαγόρας Βραχνεΐκων 1-1

Στο Δημοτικό Στάδιο Αιγίου διεξάγεται το Αχαΐκό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναιγιάλειο και τον Διαγόρα Βραχνεΐκων. Κρίσιμο παιχνίδι περισσότερο για τους «μελανόλευκους» που θέλουν να αξιοποιήσουν το πλεονέκτημα έδρας, εκμεταλλευόμενοι τα δύσκολα σημερινά παιχνίδια των άλλων ουραγών στην 10η αγωνιστική.

Το παιχνίδι του Παναιγιάλειου με τον Διαγόρα Βραχνεΐκων, διευθύνει ο διαιτητής Ρούτσης (Κορινθίας). Βοηθοί του είναι οι: Θεοδωρόπουλος και Κλεπετσάνης από τον ίδιο σύνδεσμο.

Πρόβλημα τελευταίας στιγμής στον Παναιγιάλειο. Ο Σταύρος Σούλης αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο ζέσταμα (τράβηγμα) και στη θέση του θα ξεκινήσει ο Παπασπηλιόπουλος.

Παναιγιάλειος: (Χρήστος Παρασκευόπουλος) Ντούνης, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Παπασπηλιόπουλος, Σούλης, Λούγκος, Μπακατσέλος, Τζανουλίνος, Φουρτάδο, Κούντικ, Μητρόπουλος.

Διαγόρας Βραχνεΐκων: (Φίλιππος Σχοινάς) Μπαμπούνης, Ρουγκάλας, Γκέκα, Α. Τρίγκας, Λίπι, Ν. Τρίγκας, Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Τσιριγώτης, Γεωργαντόπουλος, Σταυρόπουλος.

Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο, το οποίο παρακολουθούν λίγοι φίλαθλοι, αν και οι καιρικές συνθήκες δεν δείχνουν απειλητικές, τουλάχιστον προς στιγμήν.

Φάουλ από αριστερά ο Μητρόπουλος δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή πριν του Μπαμπούνη ο Τζανουλίνος

Φάουλ ο Γεωργαντόπουλος, κεφαλιά άουτ ο Τσιριγώτης.

Η Αλλαγή του Ντούνη άλλαξε τα πλάνα του Παρασκευόπουλου

10΄ Σέντρα ο Γραμματίκας στο 2ο δοκάρι, κεφαλιά άουτ ο Μητρόπουλος

Μοιρασμένο μέχρι τώρα το παιχνίδι, με τον Διαγόρα να παρουσιάζεται περισσότερο ικανός για κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση.

12΄ Διακοπή στο παιχνίδι. Ο Ντούνης κέρδισε επιθετικό φάουλ, αλλά παραμένει τραυματίας μπροστά στην εστία του.

14΄ Αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του Ντούνη που τραυματίστηκε στον ώμο, ο Παναιγιάλειος μετά τον Σούλη, υποχρεώνεται σε μια ακόμα αλλαγή εκτός πλάνων, περνώντας στο παιχνίδι τον τερματοφύλακα Μούζο.

16΄ Κίτρινη κάρτα στον Σταυρόπουλο

19 Πλασάρει στο δοκάρι ο Τσιριγώτης στην μεγάλη ευκαιρία του Διαγόρα

21΄ Σέντρα σουτ άουτ του Γεωργαντόπουλο για τον Διαγόρα, που δείχνει περισσότερο δραστήριος επιθετικά

23΄ Από το ελεύθερο του Μούζου, ο Φουρτάδο πάσαρε με το σώμα στον Τζανουλίνο, που κόπηκε σε κόρνερ

24΄ Ατομική ωραία προσπάθεια του Κούντικ και τελείωμα λίγο πάνω από την εστία του Μπαμπούνη

28΄ Τετ α τετ ο Τσιριγώτης πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι του Μούζου

31΄ Η ευκαιρία του Διαγόρα φαίνεται να λειτουργεί ευεργετικά για τον Παναιγιάλειο, που βγάζει αντίδραση και επισκέψεις στην εστία του Μπαμπούνη

37΄ Μετά από ώρα μια τελική προσπάθεια με τον σουτ του Κούντικ στην πάσα του Μητρόπουλου, να αποκρούεται από τον Μπαμπούνη

42΄ ΓΚΟΟΟΛ 1-0 με φάουλ ο Φουρτάδο, δίνει λύσεις στην ανούσια επιθετικότητα του Παναιγιάλειου

+45΄ Με καθυστέρηση η λήξη του α΄ ημιχρόνου, αφού είχαμε διακοπή για τον τραυματισμό του Ντούνη.

Ο Παναιγιάλειος προηγείται με το “χρυσό” γκολ του Φουρτάδο

46΄ Με τις 11άδες που τελείωσαν το ημίχρονο συνεχίζουν Παναιγιάλειος και Διαγόρας

48΄ Επιθετικότερος στο β΄ μέρος ο Διαγόρας

50΄ Μεγάλη ευκαιρία ο Παπαδόπουλος που μετά το κοντρόλ στην περιοχή του Παναιγιάλειου, σούταρε για να αποκρουστεί σε κόρνερ από τον Μούζο

51΄ ΓΚΟΟΛ 1-1 ο Γεωργαντόπουλος, ο οποίος μετά το κόρνερ που εκτέλεσε, έγινε ο ίδιος κάτοχος της μπάλας, ελίχθηκε στην περιοχή και ισοφάρισε στην κλειστή γωνία του Μούζου

53΄ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναιγιάλειο εκτελεί ο Φουρτάδο, μπλονζάρει και αποκρούει αυτή τη φορά ο Μπαμπούνης

54΄ Άμεση αντίδραση για τον Παναιγιάλειο μετά την ισοφάριση, που κερδίζει ακόμα ένα φάουλ στη γραμμή της αντίπαλης μεγάλης περιοχής. Εκτελείται απ’ ευθείας άουτ από τον Μητρόπουλο

62΄ Καλή στιγμή για τον Παναιγιάλειο που πιέζει στα τελευταία λεπτά, κεφαλιά από καλή θέση του Κούντικ μετά την σέντρα του Φουρτάδο, αποκρούσει ο Μπαμπούνης

66΄ Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο ο Δοξάκης στη θέση του Μπακατσέλου

Και για τον Διαγόρα ο Καλιτσουνάκης αντί του Τριανταφυλλόπουλου

68΄ Απίστευτη ευκαιρία χάνει ο Φουρτάδο, που μετά την σέντρα του Μητρόπουλου βγαίνει τετ α τετ και πλασάρει ελάχιστα άουτ

70΄ Ο Μπαμπούνης προλαβαίνει τον Φουρτάδο μετά το φάουλ του Μητρόπουλου

73΄ Αλλαγή ο Διαγόρας στη θέση του Ρουγκάλα ο Δριμάλας

77΄ Με την ώρα ο Διαγόρας ισορροπεί και μειώνει την επιθετική έξαρση του Παναιγιάλειου

78΄ Αντί του Σταυρόπουλου ο Σχοινάς η αλλαγή για τον Διαγόρα και για τον Παναιγιάλειο ο Καλόφωνος αντί του Κούντικ

82΄ Τελευταία αλλαγή για τον Παναιγιάλειο με τον Σκούτα στη θέση του Μητρόπουλου

85΄ Έχει ανοίξει το παιχνίδι στα τελευταία δραματικά λεπτά, με τους δυο αντιπάλους να αναζητούν το γκολ της νίκης

87΄ Με βροχή διεγάγονται τα τελευταία λεπτά

88΄ Κεφαλιά του Παπαδόπουλου από το κόρνερ του Σχοινά, αποκρούει σωτήρια ο Μούζος

90΄ 1-1   Λήγει το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο. Ο Διαγόρας κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 με το καλό του ξεκίνημα και να το διατηρήσει όταν ακολούθησε η επιθετική έξαρση του Παναιγιάλειου. Μοιρασμένο το παιχνίδι στο τελευταίο 10λεπτο, με την μπάλα να αλλάζει από περιοχή σε περιοχή, χωρίς όμως επακόλουθα.