Αστέρας Τέμενης – Πήγασος Μπεγουλακίου 82-44

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με τον Πήγασο Μπεγουλακίου ο Αστέρας Τέμενης το βράδυ της Τετάρτης, στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου. Ο πρωτοπόρος και αήττητος της Α2 ΕΣΚΑ-Η συνέτριψε τους φιλοξενούμενους με 82-44 παίζοντας άμυνα για σεμινάριο με πολλά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς προσφέροντας θέαμα στους 80 περίπου φίλους του που παρακολούθησαν τον αγώνα. Παράλληλα, ανέβασε και πάλι ψηλά το σκορ ξεπερνώντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς τους 80 πόντους στην επίθεση με κύριο χαρακτηριστικό τα πολλά τρίποντα (10) και το γεγονός ότι σκόραραν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Άρης Ξενούλης.

Οι γηπεδούχοι συνάντησαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν προηγήθηκαν με 19-14, ανέβασαν ρυθμούς στη συνέχεια και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 17 πόντων (41-24). Ο Πήγασος μείωσε στους 12 στο 22΄ και από εκεί και έπειτα ο Αστέρας ήταν ασταμάτητος φτάνοντας ακόμη στους 31 πόντους (68-37 στο 30΄). Κορυφαίος ήταν ο Γκούτης με 9 πόντους, 7 ριμπ. και 6 κλεψίματα, πολύ καλοί και οι Καρακάσης, Ράπτης, Σωτηρόπουλος χωρίς να υστερήσει κανένας από όσους αγωνίστηκαν. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κουτρουμάνης και Παπακωνσταντίνου.

Διαιτητές:  Καμήτσος – Αποστολόπουλος.

Τα 10λεπτα: 19-14, 41-24, 68-37, 82-44.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Άρης Ξενούλης): Δούβος 8 (1), Σταθακόπουλος 5, Ράπτης 10 (1), Γαλιάνος 6, Βαγενάς 7 (1), Σωτηρόπουλος 8 (2), Καρακάσης 14 (2), Γκούτης 9 (1), Βλάχος 8 (1), Τεμπέλης 5 (1), Βούλγαρης 2.

ΠΗΓΑΣΟΣ (Ράνια Γκοτσοπούλου): Μπαμπούνης 4, Ρεκούτης 4, Κουτρουμάνης 10, Παπακωνσταντίνου 7 (1), Ματσανκός 1, Κορμπάκας 5 (1), Δημόπουλος 7 (1), Θεοδωρόπουλος 2, Παρούτσας, Κονταργύρης 4, Γεωργιτσόπουλος, Μαυροειδής.