ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ: Έκανε ντέρμπι το ματς με τον ουραγό Ηρακλή Πύργου (53-50)

ΚΡΑΤΑΕΙ  ΜΟΝΟ ΤΗ ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση ο Κεραυνός δεινοπάθησε μέχρι να κερδίσει στο κλειστό του Αιγίου τον ουραγό Ηρακλή Πύργου με 53-50 παραμένοντας στην πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η.  Η νεανική ομάδα της Ηλείας, που «μετρά» μόλις μία νίκη σε 18 αγώνες, έχασε το ματς στις λεπτομέρειες  και παρότι έχει υποβιβαστεί δείχνει ότι δημιουργεί κάτι καλό για το άμεσο μέλλον.

Ο Κεραυνός υποτίμησε τον αντίπαλό και ευτυχώς αυτή τη φορά δεν το πλήρωσε, αλλά εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος οι παίκτες του θα πρέπει να αντιμετωπίζουν με σοβαρότητα όλα τα παιχνίδια.

Το παιχνίδι, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ ήταν κακό ποιοτικά με τους παίκτες του Γιάννη Γιούπη να είναι τρομερά άστοχοι από την περιφέρεια. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 15-17 στην πρώτη περίοδο και στο ημίχρονο ο Κεραυνός πέρασε μπροστά με 28-25, διατηρώντας μέχρι το τέλος μια μικρή διαφορά για να φτάσει τελικά στην αγχωτική νίκη με 53-50.

Οι παίκτες της αιγιώτικης ομάδας το μόνο που κρατούν είναι η νίκη. Οι μόνοι που προσπάθησαν ήταν οι Μοσχοβάκης, Ντούλες ενώ από την ομάδα της Ηλείας ξεχώρισαν οι Μανωλόπουλος και Σακελλαρίου.

Τα 10λεπτα: 15-17, 13-8, 12-10, 13-15

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Γιούπης): Μοσχοβάκης 16 (1), Νάτσκος 4, Σταμούλης 6, Ντούλες 10 (2), Φιλίππου 2, Σπηλιόπουλος 9, Σπηλιωτόπουλος 2, Καλογιάννης 4.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΥΡΓΟΥ (Σκίπης): Μυλωνόπουλος 15 (1), Σακελλαρίου 13 (4), Κατοχιανός 7, Δημόπουλος 7 (1), Στούμπος 3, Π. Κουρέας 4, Μάνος 1.