Νίκησε στην παράταση τα Ιωάννινα και έμεινε “ζωντανός” ο Αστέρας Τέμενης (71-69)

Η ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΑ ΠΛΕΙ ΟΦ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου ανάμεσα στον Αστέρα Τέμενης και τον Ιωάννινα ΣΚ για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της National League, που κρίθηκε στην παράταση με μεγάλη νίκη της ομάδας της Αιγιάλειας (71-69). Μία νίκη “χρυσάφι” για τον Αστέρα που τον κρατάει “ζωντανό” στη μάχη των πλέι οφ σε αντίθεση με την ομάδα των Ιωαννίνων που έχασε κάθε ελπίδα για την πρώτη εξάδα και πλέον στοχεύει στα πλέι άουτ παραμονής, όπου είναι πολύ κοντά μετά την ήττα της Παραμυθιάς από την Αχαγιά ΄82.

Το παιχνίδι έληξε 58-58 στην κανονική του διάρκεια μετά από… χιτσκοκικό φινάλε και με τον Ανδρέα Βουρνά να να είναι εκπληκτικός στην τελευταία περίοδο και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οδηγώντας την ομάδα της Τέμενης στη μεγάλη νίκη. Με προσωπικές ενέργειες και δύσκολα καλάθια πήρε το ματς επάνω του παίρνοντας τη… σκυτάλη από τον Αλέξη Μπίρμπα που είχε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κρατώντας “όρθιο” τον Αστέρα όταν πέρασε μπροστά με ένα πόντο η ομάδα των φιλοξενουμένων.

Η νίκη πάντως για τον Αστέρα Τέμενης ήταν δίκαιη αφού ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι (εκτός από το σημείο που πέρασαν με ένα πόντο οι Γιαννιώτες) και έφτασε τη διαφορά δύο φορές σχεδόν σε διψήφια τιμή με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν άμεσα με μεγάλα σουτ και να μένουν μέσα στο ματς μέχρι το τέλος.

Να σημειωθεί, ότι οι παίκτες του Άρη Ξενούλη ήταν τρομερά άστοχοι στις βολές, ενώ τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πέτροβιτς που έμεινε στους 5 πόντους με τραγικά ποσοστά.

Για την ομάδα της Τέμενης στη συνέχεια ακολουθούν τα παιχνίδια με Αργοναύτη Νέας Κίου (εκτός), ΓΣ Γαργαλιάνων (εντός) και Γλαύκο/Έσπερο (εκτός). Την τελευταία αγωνιστική θα κριθούν πιθανότατα τα πάντα για όλες τις ομάδες αφού θεωρείται απίθανο να έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση νωρίτερα με τόσες ομάδες να βρίσκονται τόσο κοντά στη βαθμολογία.

Διαιτητές: Β. Αναστασόπουλος-Π. Αλεξόπουλος-Δόβας.

Τα 10λεπτα: 17-11, 27-25, 45-44, 58-58 (κ.α.), 71-69 (παρ.)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 3 (1), Βουρνάς 23 (1), Μπίρμπας 16 (2), Πέτροβιτς 5, Σταθακόπουλος 4, Δούβος, Τσουλέας, Γκάτζιος 12, Καραγγελής 8 (2).

ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΣΚ (Παπαδόπουλος): Πολύζος 6 (2), Ραντιβόγεβιτς 16 (2), Μάντζιος 12 (2), Χίντζιος 1, Γκουντουβάς 8, Δάσκαλος 3 (1), Μπαρτζώκας 2, Πετσίτης 9 (1), Τσιγγενόπουλος 12 (1).

Οι σκόρερ του Αστέρα Τέμενης (σε παρένθεση τα τρίποντα)